Ponad stu kandydatów do samorządów poparło Program Roślinna Szkoła!
Program Roślinna Szkoła – 10 postulatów koalicji Future Food 4 Climate, Green REV Institute został poparty przez ponad sto osób kandydujących w wyborach samorządowych.
Postulaty Roślinnej Szkoły popierają i uwzględniają w planowanych działaniach lokalnych: kandydatka na prezydentkę Wrocławia Izabela Bodnar (Polska 2050), kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała (wspierany przez Razem), kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat (Razem), kandydat Lewicy na prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, kandydatka na prezydentkę Bielska-Białej Magdalena Madzia (Lewica Razem), kandydatka na prezydentkę Poznania Beata Urbańska (Lewica), ale także Partia Zieloni oraz kandydaci Koalicji Obywatelskiej.
O Roślinnej Szkole
Inicjatorem i operatorem programu jest think tank Green REV Institute, partnerami Future Food 4 Climate, Klub Myśli Ekologicznej, Rodzice dla Klimatu, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych, Fundacja Onkologiczna Rakiety. Program w centrum zielonej transformacji stawia szkołę, jedno z najważniejszych miejsc każdej lokalnej wspólnoty.
Szkoła ma wpływ na naszą wiedzę. Od najmłodszych lat buduje poziom naszej świadomości i odpowiedzialność za planetę, środowisko, prawa człowieka i prawa zwierząt. „Roślinna szkoła” to również jej otoczenie – wspólnota, organizacje społeczne, lokalny biznes i władze samorządowe.
(manifest Roślinnej Szkoła).
10 postulatów Programu
- Zagwarantowanie pełnego dostępu do zdrowych, roślinnych i pełnowartościowych posiłków w każdej szkole i każdego dnia (bez konieczności okazania zaświadczenia lekarskiego).
- Wprowadzenie zielonych zamówień publicznych dla produktów spożywczych zamawianych w szkołach. Stawiamy na żywność wysokiej jakości, lokalną, sezonową, o dużej zawartości składników odżywczych, od certyfikowanych producentów.
- Rozwój rolnictwa wspieranego przez lokalną społeczność; pomoc merytoryczna, techniczna i finansowa ze strony samorządów. Współpraca lokalnych instytucji publicznych z lokalnymi rolniczkami/kami.
- Włączenie w zieloną transformację głosu lokalnych społeczności, rodziców, opiekunek/ów, osób uczących się, mieszkanek/ńców, żeby tworzyć wspólnotę dla zdrowej, lokalnej i roślinnej żywności.
- Promocja diety roślinnej, organizowanie spotkań w szkołach, lokalnych centrach aktywności, bibliotekach, domach kultury.
- Współpraca z dietetyczkami/kami, edukacja kadry nauczycielskiej oraz personelu stołówek w zakresie tworzenia jadłospisów na podstawie aktualnych zaleceń zdrowego żywienia oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności.
- Wprowadzenie w szkołach praktycznej edukacji żywieniowej, tworzenie przyszkolnych ogrodów warzywno-edukacyjnych i roślinnych warsztatów kulinarnych, uczenie szacunku do żywności, środowiska i praw zwierząt.
- Implementacja do samorządowych Programów Współpracy możliwości realizacji projektów przez organizacje społeczne na rzecz zdrowej, lokalnej, etycznej i bezpiecznej klimatycznie żywności.
- Współpraca samorządów, wymiana dobrych praktyk pomiędzy lokalnymi władzami w zakresie inicjatyw i projektów dotyczących bezpiecznych, zrównoważonych i lokalnych systemów żywieniowych.
- Włączenie celów w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego do strategii rozwoju miast. Polityki miejskie muszą uwzględniać rolę żywności i projektować działania dla zdrowia, planety, praw człowieka i praw zwierząt.
Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu, kandydatka na prezydentkę Miasta Stołecznego Warszawy
„Odpowiedzialne żywienie to nie tylko dostęp do zrównoważonych i pełnowartościowych posiłków, to również całe otoczenie, które pozwoli na realizowanie dobrych polityk żywieniowych - wsparcie lokalnych rolników, edukacja i współpraca z lokalnymi wspólnotami”.
Łukasz Gibała, radny Krakowa, kandydat na prezydenta Krakowa:
„Bez wątpienia w krakowskich szkołach potrzeba zmian dotyczących żywienia. Bardzo podoba mi się też postulat o tworzeniu ogródków przyszkolnych, dzięki czemu dzieciaki od najmłodszego będą uczone, jak ciężkiej pracy wymaga uprawa roślin, które trafiają na nasz stół. A przecież nauka przez praktykę jest dużo lepsza niż samo wkuwanie teorii”.
Magdalena Madzia, kandydatka na prezydentkę Bielska-Białej:
„Krótkie łańcuchy dostaw, lokalni producenci warzyw i owoców, posiłki przygotowywane na miejscu to prawidłowy kierunek. Zmiany na poziomie lokalnym są możliwe, wszystko zależy od osób podejmujących decyzje i ustalających kryteria dla przetargów. Co ważne - cena nigdy nie jest jedynym kryterium. Powinno uwzględniać się ofertę najkorzystniejszą, a dobry, zdrowy i ciepły posiłek wart jest dopłaty 2 tysiące złotych na cały rok szkolny!”.
Green REV Institute: Roślinna Szkoła to pierwszy taki program w Polsce, który chce zmiany na talerzu, w edukacji, w całym systemie żywienia, chce nowej, rzetelnej narracji o żywności, która uwzględnia prawa nas wszystkich – osób konsumenckich, osób uczących się, młodzieży, dzieci. Codziennie siadamy do stołów, codziennie jemy i kupujemy żywność. Czas na to, żeby nasze prawa, nasze zdrowie, nasze prawo do zdrowej żywności i do życia w czystym środowisku było uwzględnione przez decydentów na wszystkich poziomach rządzenia.
Lista osób, które wsparły Roślinną Szkołę jest codziennie aktualizowana.
Źródło: Green REV Institute