1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. Pod koniec maja ogłoszone zostaną wszystkie projekty, spośród których warszawiacy i warszawianki wybiorą te, które trafią do realizacji w przyszłym roku.
– Zakończyliśmy pierwszy etap weryfikacji pomysłów mieszkańców zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Wiemy już, że 1155 propozycji trafi pod głosowanie, ale to jeszcze nie koniec. Ta liczba może jeszcze wzrosnąć, ponieważ autorzy projektów ocenionych negatywnie mogą się odwołać – podkreśla Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – Pełną listę projektów, na które mieszkańcy będą mogli głosować poznamy pod koniec maja – dodaje.
Kryteria oceny projektów
Mieszkańcy Warszawy przesłali 1833 propozycji na co przeznaczyć pieniądze z miejskiego budżetu. Od 26 stycznia urzędnicy sprawdzali możliwość ich realizacji. Wszystkie projekty podlegały ocenie według tych samych kryteriów. Te, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej. Pracownicy urzędu sprawdzali m.in. zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, możliwość realizacji we wskazanej lokalizacji, a także czas potrzebny na realizację i szacunkowy koszt przedsięwzięcia.
Niektóre z projektów wymagały modyfikacji. Autorzy otrzymywali wówczas propozycje zmian, dzięki którym ich pomysły mogły zostać dopuszczone do głosowania.
Statusy projektów (stan na 29 kwietnia 2024 r.):
- Projekty ocenione pozytywnie: 1155, w tym 80 ogólnomiejskich i 1075 dzielnicowych,
- Projekty ocenione negatywnie: 602, w tym 76 ogólnomiejskich i 526 dzielnicowych,
- Projekty wycofane przez autora: 76, w tym 14 ogólnomiejskich i 62 dzielnicowe.
Wyniki oceny wszystkich projektów wraz z uzasadnieniami zostały opublikowane na stronie budżetu obywatelskiego.
Odwołanie od oceny negatywnej
Pomysłodawcy, którzy nie zgadzają się z negatywną oceną ich projektu mają możliwość złożenia odwołania. Odwołać się można od 4 do 11 maja, za pośrednictwem strony budżetu obywatelskiego albo w formie tradycyjnej:
- Elektronicznie – po zalogowaniu na stronie budżetu obywatelskiego należy wybrać zakładkę „Moje konto”, a następnie wejść w zakładkę „Moje odwołania” i wybrać „Złóż nowe odwołanie”.
- Papierowo – odwołanie należy złożyćw urzędzie dzielnicy właściwym ze względu na lokalizację projektu lub w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, za pośrednictwem kancelarii ogólnej przy Al. Jerozolimskie 44.
Odwołanie musi dotrzeć do urzędu najpóźniej 11 maja 2024 r. – liczy się data wpływu, a nie wysyłki.
Pod koniec maja, po rozpatrzeniu odwołań, ogłoszona zostanie ostateczna lista projektów, na które już w czerwcu będzie można zagłosować.
Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy