„Miejscowości tematyczne w Małopolsce” to nazwa projektu, którego realizację rozpoczęła Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych we współpracy z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Małopolską Siecią LGD.
Zaczytałam się w cytowanej książce Wacława Idziaka – O odnowie wsi. Wszystkich, chcących zmienić swoją małą ojczyznę na lepsze, zachęcam do jej przeczytania.
Szukając sposobu na ożywienie gospodarki swej wsi mieszkańcy Purgstall (Mostviertel, Dolna Austria) zdecydowali się na założenie wioski książek. Tym samym włączyli się w światową sieć miast i wsi książek. Pięć europejskich miast książek: Bredevoort (Holandia), Fjaerland (Norwegia), Hay-on-Way (Walia), Montolieu (Francja) i Redu (Belgia) przygotowało wspólnie projekt pn.: European Book Town Network. Jego celem jest zastosowanie Internetu i technologii informatycznych do podniesienia poziomu i rozszerzenia oferty miast książek.
Miasteczka i wsie książek leżą najczęściej na peryferyjnych obszarach wiejskich. Książki są dla nich sposobem na stworzenie alternatywnych źródeł dochodu. Purgstall an der Erlauf – gmina zajmująca powierzchnię 56 km2 w Dolnej Austrii, którą zamieszkuje obecnie około 6.000 mieszkańców. Miasteczko Purgstall leży w dolinie rzeki Erlauf – przecina ona centrum tej malowniczej miejscowości, o której mówi się , że jest ono „Bramą do Ötscherlandu” – krainy, ponad którą góruje szczyt Ötscher (1893 m.n.p.m.). Położone na turystycznie atrakcyjnym szlaku żelaznym (Eisenstrasse) miasto jest nazywane również od niedawna „ wioską książek” (Bücherdorf) – jedyną w Austrii. Sklepami, w których można kupić używane książki zarządza jedna z ponad 60 różnych organizacji działających na terenie gminy Purgstall. Obok zakładu przemysłowego Busatis zajmującego się przetwórstwem żelaza prosperuje tutaj ponad 150 zakładów rzemieślniczych i usługowych. Mieszkańcy gminy znajdują zatrudnienie również w około 250 gospodarstwach rolnych okalających Purgstall. Przygoda z książką rozpoczęła się w Purgstall w 2000 roku od zbiórki starych, niepotrzebnych książek. Następnie otworzono na nowo nieczynne już sklepy i zaczęto w nich sprzedawać książki. Do tego we wsi urządzane są imprezy dla bibliofili. Książki z Purgstall można kupić także przez Internet. W ofercie wsi książki łączą się z innymi atrakcjami: odwiedziny gospodarstw, spacery, dobre jedzenie, sprzedaż płodów rolnictwa. Dzięki wejściu na ścieżkę specjalizacji wieś ożywiła się. Teraz jej mieszkańcy widzą przed sobą perspektywę rozwoju. Pomysł z książką okazał się świetny, a alternatywą dla książki jest możliwość spędzenia wspaniałego weekendu w pięknej okolicy Purgstall. Pierwsza austriacka wioska książek jest jeszcze w budowie. Książki wszelkiego rodzaju są zbierane i inwentaryzowane.
Miejscowość Tematyczna to propozycja dla tych wsi, które chcą podjąć próbę poradzenia sobie z niską aktywnością społeczną i zawodową mieszkańców, niskim poziomem więzi i komunikacji pomiędzy mieszkańcami, bezrobociem i emigracją zarobkową, niewystarczającą ofertą kulturalno-edukacyjną. Miejscowość Tematyczna to szansa na rozwój społeczny i gospodarczy, rozwój oferty turystycznej, nowe miejsca pracy lub dodatkowe źródło dochodu, kreatywność i przedsiębiorczość, zaciekawienie i przyciąganie turystów, odświeżenie wizerunku miejscowości, promocję miejsca w Polsce i za granicą.