Lokalni liderzy, ludzie wokół których gromadzą się inni ludzie, odgrywają zasadniczą rolę w rozwoju środowiska lokalnego. Dzięki poczuciu współodpowiedzialności za wspólne dobro, aktywności mieszkańców, włączają oni w proces zmiany środowiska różne idee, punkty widzenia, doświadczenia, w szczególności racje grup słabszych społecznie.
Tworzenie więzi, sieci współpracy, zawiązywanie partnerstw, integracja, działanie na rzecz publicznego dobra, samopomoc, wolontariat – to kluczowe pojęcia mobilizacji, aktywizacji, ożywienia społeczności wałbrzyskiej.
W ramach projektu „Aktywni Liderzy – Aktywni Obywatele” współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich liderzy działający na rzecz dzielnicy Podgórze, Stary i Nowy Glinik, Nowe Miasto oraz Lubiechów w Wałbrzychu między innymi spotykają się, aby zaplanować działania dla swojej społeczności, w której funkcjonują jako Rady Wspólnot Samorządowych.
Pierwsze prace rozpoczęły się w listopadzie, kiedy na spotkaniu z doradcą Radni mogli wypracować rolę Rady Wspólnoty Samorządowej w środowisku lokalnym, przedyskutować potrzeby i oczekiwania oraz obszary funkcjonowania.
Rada nawiązała współpracę z Akademią Malucha – Społeczną Inicjatywą Kobiet. Po wspólnym ustaleniu zasad współpracy uczestnicy mogli zastanowić się nad lokalnymi przedsięwzięciami, które miałyby się odbywać regularnie zgodnie z planem systemowym RWS oraz Akademii Malucha. Dzięki współpracy na kolejnym spotkaniu zorganizowane zostały zajęcia dla dzieci uczęszczających do Akademii Malucha. W miłej atmosferze przebiegły warsztaty, gdzie dzieci wraz z opiekunami mogły poprzez zabawę zdobywać nową wiedzę, rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. Takie spotkanie ukazało, że istnieje potrzeba dalszych warsztatów przeznaczonych dla dzieciaków.
Pod koniec października Rada Wspólnoty Samorządowej Nowe Miasto zastanawiała się nad działaniami jakie może wprowadzić dla swoich mieszkańców. Ważnym aspektem jest większe zaangażowanie wolontariuszy w działania Rady oraz rozwinięcie współpracy w funkcjonującym już Partnerstwie Lokalnym. Wszystkie działania służą aktywizacji społeczności lokalnej. W każdym momencie mieszkańcy mogą przyłączyć się do pracy RWS dodając tym samym nowe tchnienie, pomysły, kolejne ręce i głowy do pracy.
Radni na kolejnym spotkaniu mieli możliwość przeanalizowania problemów jakie występują na dzielnicy. Wspólnie określili, że głównymi problemami są słabo oświetlone ulice, ograniczone miejsca parkingowe czy niewiele punktów, gdzie mieszkańcy mogą wspólnie spędzać czas, integrować się, wymieniać doświadczeniami, bliżej poznawać.
Wśród Radnych zrodziły się pomysły, aby przeprowadzić konkurs dla dzieci dotyczący wizji Nowego Miasta, jako miejsca ekologicznego, zbiórkę makulatury, posprzątać tereny zielone, podwórka czy też zebrać żywność dla bezdomnych zwierząt ze schroniska. Najłatwiej osiągnąć cel w grupie, więc każda chętna osoba może przyłączyć się do współpracy – drzwi RWS Nowe Miasto zawsze stoją otworem. Każdy wałbrzyszanin może mieć wpływ na to, co dzieje się w jego dzielnicy – wystarczą chęci i trochę wolnego czasu.
Liderzy działający na rzecz dzielnicy Lubiechów w Wałbrzychu na pierwszym spotkaniu w listopadzie planowali działania na 2011 rok. Wyrazili potrzebę wzmocnienia przepływu informacji wśród mieszkańców. Jednym z rozwiązań tego problemu byłyby tablice informacyjne, przestrzeń do wspólnej wymiany – co się wydarzyło, co będzie się działo, jak i gdzie można włączyć się do działania etc.
Kolejną rzeczą, na którą uczestnicy zwrócili uwagę to zaangażowanie i wsparcie młodzieży poprzez zorganizowanie warsztatów i tym samym po części zagospodarowania ich wolnego czasu. Poprzez taką formę zajęć mogą zdobyć nową wiedzę, doświadczenie a także poznać siebie bliżej, zintegrować się oraz dobrze bawić. Radni RWS Lubiechów wyrazili także potrzebę założenia Klubu Seniora, ponieważ nie ma wystarczającej oferty spędzania wolnego czasu dla seniorów z dzielnicy. Ofertę dla seniorów należy także poszerzyć o inne ciekawe wydarzenia: wycieczka do Groty Solnej czy też Panoramy Racławickiej, spotkania tematyczne wokół ogrodnictwa, kulinariów etc., wspólne oglądanie telewizji (ciekawości ze świata, filmy), szereg konkursów aby zaktywizować tę grupę społeczną.
Wspólnota aktywna występuje wtedy, gdy obywatele mogą wyrażać swoją aktywność w różnych dziedzinach życia społecznego. Biorą aktywny udział w lokalnym życiu społeczno-politycznym. Interesują się decyzjami władz i administracji samorządowej. Lokalni liderzy otwarci są na zmianę, dążą do rozwoju, czerpią inspirację do swoich działań a także korzystają z własnego i innych doświadczenia. Wałbrzych posiada swoich liderów – są oni w Radach Wspólnot Samorządowych Nowe Miasto, Lubiechów, Podgórze, Stary i Nowy Glinik. Poprzez swoją pracę aktywizują społeczność lokalną i zachęcają wszystkich do współpracy, aby razem zmieniać rzeczywistość.
Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.