Do Kartuz przyjechało 28 osób z Polski i z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, biorących udział w międzynarodowej Akademii Letniej „Wyzwania zrównoważonego rozwoju”. Podczas trzech tygodni prowadzonych w języku angielskim warsztatów, wykładów i zajęć terenowych, uczestnicy zajmują się m.in. relacjami między turystyką a środowiskiem morskim na Półwyspie Helskim i w Zatoce Puckiej.
Intensywny ruch turystyczny w strefie przybrzeżnej ma niewątpliwy wpływ na ekosystem - dlatego pomiar oraz analiza parametrów tego ruchu może pomóc w planowaniu odpowiednich metod i narzędzi ochrony środowiska.
12 lipca uczestnicy Akademii Letniej przeprowadzają badania obserwacyjne oraz wywiady z interesariuszami, na tej podstawie spróbują wskazać kierunki działań pozwalające na współistnienie turystyki i ochrony przyrody tak, aby korzyści odnosiła zarówno przyroda, turyści, jak i miejscowa społeczność.
Podstawą projektu jest koncepcja usług ekosystemów oraz ich znaczenie w zarządzaniu obszarami morskimi. I choć usługi ekosystemów brzmią skomplikowanie, pod tym pojęciem kryją się korzyści uzyskiwane z przyrody. Zalicza się do nich m.in. dostarczanie surowców, pożywienia, regulowanie klimatu, ale i możliwości rekreacji i doznania estetyczne.
Dzięki danym uzyskanym w wyniku wywiadów kwestionariuszowych dowiemy się o pewnych trendach wśród odwiedzających strefę przybrzeżną na półwyspie Helskim. Identyfikacja pomysłów i wizji respondentów na temat spędzania wolnego czasu nad morzem, pozwoli oszacować wartość, jaką będą przypisywać niektórym z usług ekosystemowych i ochronie przyrody w regionie Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego.
Natomiast badania obserwacyjne pozwolą odpowiedzieć na pytania, dotyczące m.in. liczby odwiedzających plaże osób oraz ich typowych szlaków komunikacyjnych, ilości plastikowych odpadów na plażach oraz liczebności populacji chronionego gatunku skorupiaków – zmieraczka (Talitrus saltator). Ma on znaczenie dla zdolności plaży do samooczyszczania. W Polsce zniknął z większości zatłoczonych plaż, natomiast stosunkowo liczne populacje pozostały w bardziej odosobnionych wyspach Półwyspu Helskiego. Badania zostały zaprojektowane we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
To już druga edycja Akademii Letniej koncentrująca się na tematyce usług ekosystemów. W ubiegłym roku uczestnicy brali udział w unikatowych w skali kraju badaniach wyceny wartości ekonomicznej drzew przyulicznych w centrum Łodzi. Wyniki zostały opublikowane w poradniku „Przyroda w mieście. Usługi ekosystemów – niewykorzystany potencjał miast”, który ukazał się na przełomie maja i czerwca br. Poradnik uzyskał status oficjalnego polskiego Poradnika TEEB dla miast.
- Spojrzenie z perspektywy zrównoważonego rozwoju na sprawy ochrony środowiska i usług ekosystemów wymaga uwzględnienia różnych aspektów, zarówno środowiskowych, społecznych, ekonomicznych i jakości życia – uważa Karolina Maliszewska, wiceprezes Fundacji Sendzimira - Dlatego również grupa uczestników Akademii Letniej jest interdyscyplinarna.
Do Kartuz przyjechało 28 osób z Polski i z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Są wśród nich zarówno studenci ostatnich lat, koordynatorzy projektów społecznych, dziennikarze, jak i pracownicy wyższych uczelni. Reprezentują takie dyscypliny jak np. ekonomia, zarządzanie, ochrona środowiska, stosunki międzynarodowe, architektura krajobrazu, urbanistyka, geografia i biologia. Zostali wybrani spośród ponad 460 chętnych, biorących udział w dwustopniowym bezpłatnym szkoleniu on-line, które odbywało się od marca do maja br.
- Nie spodziewałam się, że poziom kursu będzie tak wysoki. Myślałam, że jako osoba mająca już do czynienia ze zrównoważonym rozwojem poradzę sobie bez większego trudu, a test na koniec pierwszego etapu był mimo wszystko wyzwaniem – wspomina Marta Szkaradkiewicz, uczestniczka tegorocznej Akademii Letniej, na co dzień studentka z Poznania. Do Kartuz przyleciała jednak z Budapesztu, gdzie odbywa praktyki w FAO, Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.
- Zdecydowałam się na udział ze względu na bardzo praktyczny wymiar Akademii Letniej. Ponadto chcę poznać ludzi zainteresowanych tematyką zrównoważonego rozwoju, reprezentujących różne dziedziny – dodaje Marta Szkaradkiewicz.
Z tych powodów z roku na rok rośnie zainteresowanie Akademią Letnią. Uczestnicy w ramach projektów współpracują z firmami oraz organizacjami i zgłębiając tematykę społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), zdobywają nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie praktyczne. Dotychczasowe edycje Akademii ukończyło już ponad 400 osób.
- Wielu z absolwentów dalej rozwija się w obszarze zrównoważonego rozwoju, pracując w korporacjach, organizacjach pozarządowych, są konsultantami, piszą doktoraty dotyczące tej tematyki – dodaje Karolina Maliszewska. Z częścią z nich tegoroczni uczestnicy spotkają się w dniach 21-22 lipca podczas zjazdu absolwentów Akademii Letniej. Nawiążą nowe kontakty, wymienią doświadczenia i pomysły.
XV międzynarodowa Akademia Letnia „Wyzwania zrównoważonego rozwoju” potrwa do 28 lipca.
Źródło: Fundacja Sendzimira