Wolontariusze Pomocy Maltańskiej - Maltańskiej Służby Medycznej przy wsparciu i współpracy innych środowisk pomagają osobom w kryzysie bezdomności. Udzielaja nie tylko pomocy żywnościowej, ale również organizują punkty medyczne, transport sanitarny do szpitala czy przychodni.
Projekt ma na celu wsparcie osób bezdomnych przebywających na terenie miasta Bielsko - Biała oraz Katowice: Wyraża się w to m.in. poprzez zwiększenie dostępności do punktów wydawania żywności, wsparcie z zakresu profilaktyki zdrowotnej, higieny osobistej i dostępu do odzieży. Działania projektowe dążą również do podjęcia próby zaangażowania osób bezdomnych w pomoc dla innych osób bezdomnych (samopomoc). W Bielsku – Białej grupa wolontariuszy w każdą niedzielę przygotowuje i wydaje ciepłą zupę dla ok. 100 osób w kryzysie ubóstwa. W Katowicach wolontariusze Zupy w Kato (Wspólnota Dobrego Pasterza) wydają co tydzień zupę dla ponad 100 osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, podobnie posiłki wydają kilka razy w tygodniu Siostry Misjonarki Miłości. Zakupy żywności organizują wolontariusze Pomoc Maltańskiej.
Zadania realizowane w ramach projektu:
- Docieranie do osób bezdomnych (streetworking).
Streetworker podejmuje nie raz trudną rozmowę motywacyjną i bada potrzeby osoby zagrożonej ubóstwem. Udziela nieraz podstawowych informacji na temat spraw urzędowych (meldunek, ubezpieczenie zdrowotne etc). Streetworker dociera to trudnodostępnych miejsc niemieszkalnych. Kluczową sprawą jest współpraca ze służbami: Strażą Miejską, Policją czy Pogotowiem Ratunkowym.
2. Pomoc doraźna.
Projekt umożliwia osobom bezdomnym skorzystanie z jadłodajni oraz punktów wydawania odzieży w Katowicach i Bielsku – Białej. Raz w tygodniu dla ok. 100 – 150 osób wydawany jest ciepły poczęstunek oraz udzielana jest podstawowa pomoc medyczna, higieniczna oraz wsparcie w postaci wydawania odzieży wg. potrzeb. W Katowicach oraz w Bielsku - Białej w ramach projektu kupowana jest odzież adwekwatna do pory roku (m.in. bielizna, czapka, szalik)
3. Organizacja profilaktyki zdrowotnej
Konsultacje z lekarzem, ratownikiem medycznym, wolontariuszem Maltańskiej Służby Medycznej odbywają się zarówno w miejscach niemieszkalnych (barakach, pustostanach) jak również w miejscach specjalnie wyznaczonych mających godne warunki. Dwa razy do roku organizowane są duże akcje profilaktyki zdrowotnej w ramach Światowego Dnia Ubogiego (listoapd) oraz Światowego Dnia Chorego (luty)
W ramach zadania publicznego nabywane są środki higieniczne oraz opartunkowe. Podczas konsultacji i poradach zachowywane są niezbędne środki ochrony.
Wkład rzeczowy
Wkładem rzeczowym Fundacji jest udostępnienie busów oraz ambulansu do transportu osób bezdomnych i ubogich do szpitala, przychodni oraz innych miejsc. Busy wraz z wolontariuszami wykorzystywane są również podczas zakupów środków żywności etc.
Bez udziału wolontariuszy Fundacji Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna projekt nie mógłby być możliwy w takim formacie. Wolontariusze dla osób ubogich udzielają się głównie w Katowicach i Bielsku - Białej. Większość z nich przeszło wykfalifkowany warsztat z zakresu streetworkingu. Również każdy wolontariuszy ukończył kurs udzielania pomocy przedmecznej. Niektórzy wolontariusze posiadają także certyfikat ukończenia kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP).
Projekt „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”. Realizowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Okres realizacji od 1 maja do 31 grudnia 2023 roku.
Źródło: Fundacja Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna