Według 66 proc. obywateli UE zlikwidowanie ubóstwa w krajach rozwijających się powinno być priorytetem Unii Europejskiej. Siedem na dziesięć osób (69 proc.) uważa, że pomoc tym krajom przynosi również pożytek UE i wzbogaca jej obywateli. W trakcie Europejskich Dni Rozwoju (26-27 listopada 2013) komisarz Andris Piebalgs przedstawił wyniki specjalnego badania Eurobarometru „Pomoc rozwojowa UE i milenijne cele rozwoju”.
Europejski komisarz ds. rozwoju, Andris Piebalgs, stwierdził: „Jestem bardzo podbudowany faktem, że obywatele UE popierają globalną solidarność i uważam, że wspólnie możemy wiele dokonać w walce z ubóstwem. Stoimy przed wielkim wyzwaniem: musimy zrealizować milenijne cele rozwoju i doprowadzić do tego, aby ubóstwo odeszło w przeszłość. Aby dokonać postępu, musimy współpracować - globalna społeczność powinna stworzyć wspólny ambitny plan działania mający zwalczyć ubóstwo i wspierać zrównoważony rozwój. Wyniki badania przekazują nam jasny komunikat: Europejczycy są gotowi na odegranie swojej roli w tym procesie”.
Obywatele UE sądzą, że przyszła polityka rozwoju powinna się skupiać na kwestiach zatrudnienia (44 proc. respondentów), zdrowia (33 proc.), wzrostu gospodarczego (31 proc.) i edukacji (30 proc.).
Główne tendencje w UE
Mimo obecnych problemów gospodarczych coraz większa liczba obywateli UE jest gotowa zapłacić więcej za artykuły spożywcze i inne produkty, których sprzedaż wspiera kraje rozwijające się (48 proc. respondentów, co stanowi wzrost o 4 punkty procentowe od 2012 r.). Znaczny wzrost liczby osób wspierających rozwój odnotowano w niektórych krajach, które dotkliwie odczuły skutki kryzysu gospodarczego: w Irlandii (47 proc., +12), na Łotwie (27 proc., +8) i w Hiszpanii (+7).
53 proc. osób w wieku 15-24 lat jest gotowych zapłacić więcej za swoje zakupy, jeśli pomoże to krajom rozwijającym się, w porównaniu z 45 proc. respondentów w wieku 55 lat i powyżej. Młodsze osoby również częściej są zdania, że zlikwidowanie ubóstwa w krajach rozwijających się powinno być jednym z priorytetów, zarówno UE, jak i rządów krajowych.
Więcej wyników specjalnego badania Eurobarometru
Choć większość respondentów (66 proc.) uważa, że zwalczanie ubóstwa w krajach rozwijających się powinno być jednym z priorytetów Unii Europejskiej, jedynie 48 proc. jest zdania, że powinno ono być również jednym z priorytetów ich rządów krajowych.
Jedynie niewielka część pytanych osób (6 proc.) słyszała lub czytała o milenijnych celach rozwoju i wie więcej na ich temat. Europejczycy biorący udział w badaniu, którym przedstawiono listę tych celów, uznali, że najtrudniejszymi wyzwaniami na następne dziesięciolecie są: zlikwidowanie ubóstwa, osiągnięcie równouprawnienia płci oraz zatrzymanie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS.
Jedna osoba na dziesięć (12 proc.) poprawnie oszacowała liczbę osób na świecie, które żyją za mniej niż 1 dolara dziennie (między 500 mln i 1 mld).
Dodatkowe informacje: