Pomagają organizacjom sięgającym po środki z Europejskiego Funduszu Społecznego!
Regionalny Ośrodek EFS w Warszawie zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych instytucji z terenu m. st. Warszawy oraz powiatów grodziskiego, legionowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, sochaczewskiego, warszawsko-zachodniego, wołomińskiego oraz żyrardowskiego do korzystania z bezpłatnych usług Ośrodka!
Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Warszawie prowadzony jest przez Towarzystwo Amicus od 2009 roku. W ciągu roku pomagamy średnio 650 instytucjom z terenu miasta stołecznego Warszawy oraz powiatów: grodziskiego, legionowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, sochaczewskiego, wołomińskiego, warszawskiego-zachodniego oraz żyrardowskiego.
Głównym celem naszej działalności jest kreowanie rozwoju lokalnego, budowanie partnerstw nastawionych na rozwój regionu, w szczególności w zakresie rozwoju kapitału społecznego. Cel ten jest osiągany poprzez wspieranie beneficjentów do przygotowywania wysokiej jakości, odpowiadających na potrzeby społeczne projektów, które mogą być dofinansowane ze środków EFS. Odbiorcami naszych usług mogą być: przedstawiciele każdej instytucji będącej projektodawcą EFS, mającej siedzibę na terenie działania Regionalnego Ośrodka EFS, przedstawiciele instytucji mającej siedzibę w innym regionie, ale planujący realizację projektu na obszarze objętym działaniem Regionalnego Ośrodka EFS oraz osoby indywidualne (wyłącznie w zakresie uzyskania informacji na temat projektów dofinansowanych z EFS, realizowanych w danym regionie). Priorytetową grupę naszych Klientów stanowią: organizacje pozarządowe, szkoły, placówki edukacyjne lub organy prowadzące oraz wszystkie podmioty będące projektodawcami EFS z gmin do 25 tysięcy mieszkańców.
Zakres usług świadczonych przez zespół Regionalnego Ośrodka EFS w Warszawie można podzielić na:
Szkolenia
Szkolenia organizowane przez Regionalny Ośrodek EFS w Warszawie to działania edukacyjne o charakterze wykładowo-warsztatowym, których celem jest podniesienie wiedzy i kompetencji w obszarze przygotowania i realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oprócz szkoleń kluczowych (których tematyka dotyczy np. planowania projektu zgodnie z metodologią zalecaną przez Komisję Europejską, kwalifikowalności wydatków, wypełniania wniosku o dofinansowanie lub rozliczania projektów) przeprowadzamy również szkolenia specjalistyczne m.in. w takich obszarach, jak pomoc publiczna, zamówienia publiczne lub budowanie partnerstw.
Doradztwo
To proces, w którym doradca pomaga klientowi zrozumieć problem i wspólnie z klientem znaleźć jego rozwiązanie. Pomoc doradców/doradczyń skierowana jest do projektodawców, którzy planują złożyć wniosek o dofinansowanie projektu, albo już otrzymali dotację i potrzebują wsparcia w zakresie wdrażania projektów.
Wizyty wspierające
To szczególny rodzaj doradztwa o charakterze diagnostycznym i aplikacyjnym. Wizyta wspierająca polega na przeanalizowaniu projektu realizowanego przez beneficjenta w trakcie jego trwania w siedzibie beneficjenta lub w miejscu realizacji projektu. Celem wizyty wspierającej jest kompleksowe wsparcie beneficjenta w prawidłowej realizacji projektu oraz przygotowanie beneficjenta do kontroli projektu. Podczas wizyty doradca/doradczyni zapoznaje się z dokumentacją i działaniami w projekcie, analizuje wybraną dokumentację pod kątem zgodności z wymaganiami Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz udziela rekomendacji i wniosków w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia kosztów niekwalifikowanych, a także w celu zapewnienia wysokiej jakości procesów w ramach zarządzania projektem.
Animacja
To działania zmierzające do pobudzenia aktywności osób, grup i instytucji w przestrzeni publicznej, ożywienia społeczności lokalnej poprzez inicjowanie różnego rodzaju aktywności oraz polegające na pracy z wieloma grupami w środowisku lokalnym na rzecz rozwoju lokalnego, wzmocnienie kapitału społecznego, budowanie partnerstw na rzecz rozwoju. Zakres obowiązków animatora/animatorki obejmuje także pracę indywidualną z liderami lokalnymi, działania promujące aktywność społeczną oraz ideę partnerstwa, diagnozowanie społeczności lokalnej, a nawet facylitację współpracy pomiędzy poszczególnymi partnerstwami.
Informacja i promocja
Usługa informacyjna świadczona w Regionalnym Ośrodku EFS dotyczy aktualnych informacji o powszechnie obowiązujących zasadach dotyczących wdrażania EFS w Polsce, w tym informacji o poszczególnych priorytetach w ramach PO KL czy ogólnych możliwości skorzystania z EFS oraz informacji nt. oferty Regionalnego Ośrodka EFS, projektów realizowanych z EFS. Informacja może być udzielana klientowi bezpośrednio, telefonicznie oraz mailowo. Ośrodek prowadzi również stronę internetową, na której zamieszczane są aktualne informacje, w szczególności na temat:
- aktualnych konkursów ogłoszonych w regionie i ważnych wydarzeń w regionie związanych z PO KL;
- aktualnej oferty Ośrodka, w tym programy szkoleń, seminariów, konferencji prowadzonych przez Regionalny Ośrodek EFS;
- aktualnych danych teleadresowych Ośrodka i personelu Ośrodka.
Zespół Regionalnego Ośrodka EFS w Warszawie organizuje również seminaria informacyjne, których zakres tematyczny obejmuje podstawowe informacje nt. EFS, PO KL i innych zagadnień związanych z potrzebami projektodawców np. (partnerstwa, rozwój lokalny).
Zespół Regionalnego Ośrodka EFS w Warszawie służy swoją pomocą od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. Wszystkie nasze usługi są bezpłatne, a każdy Klient może liczyć na indywidualną ścieżkę wsparcia.