Przedstawiciele pomorskich organizacji pozarządowych, reprezentujący polski Focal Point w Baltic Sea NGO Network, w miniony czwartek odebrali z rąk Estończyków koło sterowe, symbolizujące przewodnictwo w Sieci Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego.
Przedstawiciele pomorskich organizacji pozarządowych: Natalia Meszko z Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Marek Olechnowicz ze Stowarzyszenia „Podaj Rękę”, Piotr Stec z Fundacji M.A.P.A. Obywatelska oraz Piotr Brejza ze Stowarzyszenia BISER, reprezentujący polski Focal Point w Baltic Sea NGO Network, w miniony czwartek odebrali z rąk Estończyków koło sterowe, symbolizujące przewodnictwo w Sieci Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego. Uroczyste przekazanie sterów Sieci na okres najbliższego roku odbyło się podczas XIII Forum Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego, które miało miejsce w Tallinie w dn. 10-11 czerwca.
Sieć Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego to międzynarodowy organ skupiający organizacje pozarządowe krajów bałtyckich. Platformy krajowe reprezentowane są przez Krajowe Punkty Kontaktowe, tzw. Focal Point. W Polsce rolę tę od samego początku pełni Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku i z tego tytułu, wespół z Komitetem Koordynującym Sieci, jest głównym animatorem procesu przygotowań przyszłorocznej XIV edycji Forum Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego, które odbędzie się w Polsce. Partnerami zaangażowanymi w organizację tego wydarzenia są również inne podmioty i organizacje, m.in. wspomniane już Stowarzyszenie „Podaj Rękę”, BISER oraz M.A.P.A. Obywatelska.
Głównym długofalowym celem Sieci Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego w obszarze państw Morza Bałtyckiego, m.in. poprzez zwiększenie profesjonalizmu i efektywności działania sektora obywatelskiego, wzmacnianie tożsamości bałtyckich organizacji pozarządowych tego obszaru, poszerzanie wiedzy społeczeństw i administracji publicznej na temat potencjału i różnorodności tego regionu ze szczególnym uwzględnieniem sektora obywatelskiego, wymianę wiedzy i doświadczeń nt. III sektora w poszczególnych krajach, a przede wszystkim poprzez nawiązanie międzynarodowych kontaktów i realizację partnerskich projektów.