Przedsięwzięcie mające na celu wsparcie młodych przedsiębiorców, rozwój systemu komunikacji publicznej w Kielcach oraz stworzenie ekologicznego transportu miejskiego w Gdyni to trzy polskie projekty, które znalazły się w finale organizowanego przez Komisję Europejską konkursu RegioStars 2014. Wyróżnia się w nim innowacyjne i oryginalne przedsięwzięcia, którą mogą stać się wzorem dla innych europejskich regionów.
Celem konkursu RegioStars jest promowanie wzorcowych rozwiązań w zakresie rozwoju regionalnego i wyróżnienie oryginalnych i inspirujących projektów, które mogą stać się wzorem dla innych regionów.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich regionów UE − do udziału w nim kwalifikują się wszystkie projekty, które od 1 stycznia 2000 roku otrzymały wsparcie w ramach unijnej polityki regionalnej. Nagrody RegioStars są przyznawane od 2008 roku. Dotychczas najwięcej zgłoszeń nadesłano z Austrii, Belgii, krajów bałtyckich oraz Walii.
Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach (które odpowiadają priorytetom strategii „Europa 2020”):
- Inteligentny wzrost gospodarczy − innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach,
- Zrównoważony wzrost gospodarczy − ekologiczny wzrost i zatrudnienie dzięki biogospodarce,
- Wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu − tworzenie miejsc pracy dla młodego pokolenia,
- CityStar − inwestycje w publiczny transport miejski zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Podczas tegorocznych dni otwartych, które odbędą się w Brukseli w dniach od 7 do 10 października 2013 r., pomysłodawcy projektów będą mieli okazję je zaprezentować i omówić. W ramach dni otwartych odbywa się debata na temat polityki regionalnej, w której uczestniczą setki polityków, ekspertów oraz osób bezpośrednio zaangażowanych w jej realizację. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w kluczowym momencie, kiedy europejskie miasta i regiony wchodzą w ostatnią fazę przygotowań do reformy unijnej polityki spójności na lata 2014-2020.
Spośród 80 zgłoszonych przez regiony Unii Europejskiej projektów, jury wybierze 19 najlepszych, kierując się czterema wskaźnikami: innowacyjność, wpływ na gospodarkę i społeczeństwo, zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz współpracy partnerskiej.
Projekty zakwalifikowane do finału są realizowane w regionach i miastach 17 krajów UE: Belgii, Czech, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburga, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Zwycięskie projekty wybrane zostaną podczas uroczystości wręczenia nagród z udziałem komisarza Johannesa Hahna, która odbędzie się w Brukseli 31 marca 2014 r.
Trzy polskie projekty znalazły się w finale tegorocznej edycji konkursu RegioStars.
O miano najlepszego projektu wspierającego konkurencyjność i rozwój MŚP walczy przedsięwzięcie pod nazwą Polska Przedsiębiorcza, finansowane z Programu Innowacyjna Gospodarka, wspierające start-upy. Więcej informacji o jego funkcjonowaniu można znaleźć na stronie inicjatywy Polska Przedsiębiorcza.
Do kategorii związanej z inwestycjami w transport publiczny zakwalifikowały się dwa projekty:
- Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym (dotacja z Programu Rozwój Polski Wschodniej wyniosła ok. 233,5 mln zł), www.projektkomunikacyjny.kielce.eu,
- Rozwój proekologicznego transportu publicznego na Obszarze Metropolitalnym Trójmiasta (środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości blisko 55 mln zł), www.pktgdynia.pl/index.php/rpo-2006-2013.
Więcej informacji o konkursie RegioStars:
Pobierz
-
201301272139220585
839227_201301272139220585 ・38.72 kB