Polski standard? Miało być oszczędnie dla urzędów i łatwo dla obywatela
(PAP) Przepisy dopuszczają dużą dowolność w kwestii formy Biuletynu Informacji Publicznej – zauważa w interpelacji poseł Marek Wójcik. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odpowiada, że rekomenduje system do prowadzenia stron podmiotowych BIP - oszczędny dla urzędów i łatwy dla obywatela.
Jak sygnalizuje poseł, z informacji docierających do generalnego inspektora ochrony danych osobowych wynika, że jednostki samorządu terytorialnego miewają trudności z realizacją obowiązku udostępniania informacji publicznych ze względu na wątpliwości, czy dana informacja należy do kategorii informacji podlegających udostępnieniu.
Stworzenie jednolitych biuletynów informacji publicznej bez wątpienia ułatwiłoby samorządom oraz innym podmiotom zobowiązanym do ich prowadzenia podejmowanie decyzji w tej kwestii.
Poseł przypomina, że jeszcze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wielokrotnie sygnalizowało chęć standaryzacji biuletynów informacji publicznej, jednak nadal nie udało się doprowadzić do ich całkowitego ujednolicenia.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w odpowiedzi na interpelację informuje, że dostrzega problem braku ujednolicenia stron podmiotowych Biuletynu Informacji Publicznej i widzi potrzebę podjęcia stosownych działań w tym zakresie.
Resort przypomina, że art. 9 ust. 4 pkt 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej nakłada na ministra obowiązek udostępnienia nieodpłatnego, przykładowego oprogramowania służącego do tworzenia stron w Biuletynie Informacji Publicznej zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach lub kody źródłowe tego oprogramowania.
Zapis ten stał się podstawą do przygotowania w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji bezpłatnego narzędzia teleinformatycznego, umożliwiającego tworzenie stron podmiotowych Biuletynu Informacji Publicznej i przetwarzanie informacji – Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej.
MAC odpowiada posłowi, że konsekwencją skorzystania z tej aplikacji jest zwiększenie dostępu do informacji publicznej dla obywateli. Oznacza to efektywniejsze zarządzanie informacją publiczną, łatwość wyszukiwania informacji oraz powszechniejszy do niej dostęp.
Jednocześnie – jak podkreśla ministerstwo - jest to system rekomendowany do prowadzenia stron podmiotowych BIP, bo wiąże się z oszczędnością dla urzędów oraz ułatwieniem dla obywatela.
W odpowiedzi na interpelację MAC zapewnia też, że stosowanie SSDIP umożliwi ujednolicenie wyglądu stron podmiotowych BIP dla poszczególnych kategorii instytucji wykonujących zadania publiczne.
Jak się jednak dowiadujemy, SSDIP nie działa. Serwis Samorządowy PAP będzie kontynuował ten temat.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP