Polska przejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej
1 lipca 2012 r. Polska obejmuje roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Polska prezydencja przypadnie na kluczowy moment związany z finalizacją negocjacji przyszłego kształtu unijnego budżetu. We współpracy z Czechami, Słowacją i Węgrami Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje wypracować wspólne stanowisko V4 dotyczące polityki spójności na lata 2014-2020.
Grupa Wyszehradzka (V4) to nieformalna organizacja skupiająca państwa Europy Środkowej: Polskę, Czechy, Węgry i Słowację. Nazwa Grupy pochodzi od węgierskiego miasta Wyszehrad, gdzie 15 lutego 1991 r. odbyło się spotkanie prezydentów Polski, Czechosłowacji i premiera Węgier. Spotkanie określiło ramy przyszłej współpracy pomiędzy tymi państwami w zakresie koordynacji ich działań na arenie międzynarodowej. Co pół roku odbywają się spotkania premierów (przeważnie: czerwiec i grudzień), a co roku spotkania prezydentów (najczęściej wrzesień) i przewodniczących parlamentów (zwykle czerwiec).
Cele polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej:
- Wypracowanie wspólnych postulatów dotyczących kształtu polityki spójności po 2013 r.,
- Wzmocnienie roli i współpracy regionów w Europie,
- Wypracowanie aktualizacji Wspólnego Dokumentu Rozwoju Przestrzennego krajów V4+2,
- Wspólne badanie ewaluacyjne,
- Wzmocnienie podejścia terytorialnego,
- Wzmocnienie skuteczności realizacji polityki spójności w obecnej perspektywie finansowej 2007-2013,
- Wzmocnienie skutecznego wdrażania Mechanizmów Finansowych.
Wspólne stanowisko V4 dotyczące polityki spójności po 2013 r.
Program polskiej prezydencji w zakresie związanym z polityką regionalną będzie się głównie opierał na wymianie doświadczeń i poglądów w zakresie programowania przyszłej perspektywy finansowej. Będziemy również inicjować wspólne przedsięwzięcia państw Grupy Wyszehradzkiej na forum UE odnośnie propozycji reformy polityki spójności w latach 2014-2020. Dotyczy to w szczególności obszarów, które będą negocjowane podczas prezydencji cypryjskiej w Radzie UE, m.in. instrumentów rozwoju terytorialnego i zarządzania finansowego, a także prezydencji irlandzkiej. Polska będzie zapraszała do ścisłej współpracy w ramach polityki spójności także inne państwa: Słowenię, Rumunię czy Bułgarię, a także możliwie w roli obserwatorów: Niemcy, Austrię i Włochy.
Silna współpraca regionów w Europie
Myślą przewodnią polskiej prezydencji w V4 będzie również kreowanie dialogu na temat roli regionów w zmieniającej się Unii Europejskiej, a także budowanie silnej współpracy między regionami krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Przyszłość Europejskiej Współpracy Terytorialnej i rozwoju przestrzennego
Polska prezydencja będzie dążyć do wypracowania wspólnego stanowiska państw V4 w zakresie Europejskiej Współpracy Terytorialnej po 2014 r. Ambicją polskiego przewodnictwa będzie też kontynuacja prac nad aktualizacją Wspólnego Dokumentu Rozwoju Przestrzennego krajów Grupy V4, Bułgarii i Rumunii oraz skupienie się na takich kwestiach jak: wymiar terytorialny i planowanie w obszarach funkcjonalnych, ewaluacja ukierunkowana na efekty oraz wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego.
Mechanizmy Finansowe 2009-2014
Polska planuje poruszyć z członkami Grupy V4 kwestie bieżące dotyczące wdrażania Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w latach 2009-2014, stanowiących komplementarne w stosunku do funduszy UE źródło finansowania rozwoju regionalnego.