W wygłoszonym dziś przed Zgromadzeniem Narodowym orędziu po zaprzysiężeniu Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił znaczenie organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i zadeklarował chęć wspierania i patronowania obywatelskim inicjatywom. Zapowiedział też, że będzie wspierać działania zmierzające do zaspakajania potrzeb obywateli, którzy słabiej radzą sobie w różnych dziedzinach życia. Jako przykład podał pomoc prawną dla ubogich.
"Polska potrzebuje ludzi twórczych, zdolnych do samodzielnego myślenia. Potrzebuje działań organizacji pozarządowych. Edukacja, Internet i aktywność obywatelska określą nasze miejsce w świecie przyszłości, nie tylko teraźniejszości" – podkreślił w swym orędziu Prezydent.
"Przestrzeń życia publicznego jest szersza niż spory i walki partyjne. Trzeba, by w większym stopniu wypełniała ją obywatelska aktywność. 20 lat temu w Polsce odrodziły się dwie wielkie wartości: własne, niepodległe i demokratyczne państwo i wolne, aktywne społeczeństwo. Te wartości muszą ze sobą współgrać, współdziałać i uzupełniać się wzajemnie. Samorząd terytorialny, którego przywrócenie stanowi jedno z największych osiągnięć 20-lecia już odmienił oblicze naszego kraju. Przyniósł poprawę warunków życia mieszkańców polskich wsi, miasteczek i miast. Jego rozwój nie jest jednak procesem zakończonym i nadal też trwa budowa społeczeństwa obywatelskiego, rozwój wielorakich form samoorganizacji społecznych. Potencjał, energia i pomysłowość Polaków wymagają obecnie debaty, pogłębionej debaty i dobrych inicjatyw w wypełnianiu ambitnego zadania umocnienia obywatelskiego modelu naszej demokracji. Chcę tę debatę i te inicjatywy wspierać. Chcę im patronować" – zadeklarował Prezydent Komorowski.
Prace nad ustawą o pomocy prawnej dla ubogich, bez specjalnych rezultatów, prowadzone są od lat. Zainicjowane zostały m.in. przez organizacje, które udzielają bezpłatnych porad obywatelskich i prawnych. Ngo-sy jako pierwsze widziały potrzebę wspierania osób ubogich w tym zakresie, tworzyły swoje lub adoptowały zagraniczne rozwiązania (np. biura porad obywatelskich, kliniki prawa). Jak do tej pory wsparcie państwa dla takich działań jest znikome, a prace nad aktem prawnym, który miał rozwiązać ten problem nie były chyba priorytetem kolejnych rządów. Zapowiedź Bronisława Komorowskiego, może budzić nadzieję na przełom w sprawie pomocy prawnej.
"Istnieje jeszcze szereg niezaspokojonych w dostatecznym stopniu potrzeb. Każdy z nas mógłby wymienić różne. Wymienię jedną, która wydaje mi się wyzwaniem do podjęcia - chodzi o powszechny dostęp do systemu pomocy prawnej, nieodpłatny dla osób niezamożnych, ubogich. Wierzę, że wspólnie możemy w tych sprawach naprawdę wiele zrobić, wiele zdziałać" – stwierdził w orędziu Prezydent.
Pobierz
-
201008111336430199
579170_201008111336430199 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna/TOK FM