Polska Klasyfikacja Działalności 2025 – zmiany ważne dla organizacji pozarządowych
Od stycznia 2025 roku zaczęła obowiązywać zmieniona Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej (PKD). To zmiana ważna dla części organizacji pozarządowych. Dla jakich? Kiedy PKD jest przez nie stosowane? Co i do kiedy mają zrobić? Sprawdź nasze podpowiedzi.
Co to jest Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)?
PKD to klasyfikacja - uporządkowany, skodyfikowany zbiór rodzajów działalności gospodarczej. PKD jest stosowane w statystyce, ewidencji, rachunkowości oraz urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.
Kiedy organizacja pozarządowa używa kodów PKD?
Organizacja pozarządowa używa kodów PKD, w trzech sytuacjach:
- każda organizacja - do określenia rodzaju działalności w rejestrze REGON - to zgłoszenie “jednorazowe”. Informacja o kodzie PKD jest wpisywana w zgłoszeniu NIP, jako jedna z czynności jakie się robi po rejestracji organizacji w rejestrze. Standardowy kod PKD używany przez organizacje pozarządowe to 94.99.Z - działalność innych organizacji członkowskich gdzie indziej niesklasyfikowana.
- organizacje z działalnością gospodarczą - do określenia rodzaju działalności gospodarczej jaką organizacja będzie prowadzić. Informacje o rodzaju działalności gospodarczej wraz z kodami PKD są wpisywane w statucie oraz są zgłaszane - rejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. W KRS rejestrowany jest, na podstawie zapisów statutu, wpisany numer kodu PKD i odpowiadający temu opis (max. 10 kodów działalności gospodarczej).
- organizacje pożytku publicznego (OPP) - do określenia rodzaju nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku przy zgłoszeniu - rejestracji statutu OPP w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kody PKD są stosowane w formularzu KRS-W-OPP do określenia rodzaju nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego czyli tego co wynika z celów i sposobów ich realizacji.
Czytaj też: Statut a status OPP
PKD - co się zmieniło w 2025 roku?
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2025 (zobacz rozporządzenie).
Nowa klasyfikacja PKD 2025 zastąpiła tą obowiązującą od 2007 - PKD 2007. Na stronie Głownie Urzędu Statystycznego jest wyjaśnienie przyczyn oraz korzyści z wprowadzonych zmian.
Nowa klasyfikacja PKD jest dostosowana do aktualnych realiów rynkowych, technologicznych oraz społecznych. Ujęto w niej rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach. (…) Wprowadzono również większa precyzję w opisie tradycyjnych branż, co ułatwi firmom dopasowanie swoich działalności do właściwych kodów.
(fragment informacji ze strony GUS)
Zmiany w klasyfikacji są różne, część kodów się nie zmieniła, część została podzielona na kilka nowych, a część została przeniesiona do innej podklasy. Wyjaśnienie całej procedury jest na początku dokumentu KLUCZE PRZEJŚCIA (POWIĄZAŃ) PKD 2007 - PKD 2025. I to właśnie klucze przejścia będą pomocne w odnalezieniu informacji o tym czy organizacja pozarządowa powinna coś zmienić w kodach PKD czy też nie.
Przykładowo, dość często prowadzona przez organizacje pozarządowe działalność gospodarcza czyli działalność wydawnicza w PKD 2007 to np. kody:
58.11.Z Wydawanie książek
58.14.Z Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
– nie zmieniła się.
Ale już - 58.19.Z Pozostała działalność wydawnicza - ma nieco zmieniony opis.
(skany tabelki poniżej: po lewej kod 2007 - stary, po prawej kod 2025 - zmieniony)
Inny rodzaj - tym razem kodu PKD używanego do opisu działalności pożytku publicznego związanej z prowadzoną przez organizacje działalnością edukacyjną - został podzielony na dwa kody.
PKD 2025 - o czym ma pamiętać organizacja pozarządowa?
1. Organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność gospodarczą, mają zarejestrowany status OPP powinny sprawdzić czy zmieniły się "ich" kody PKD.
2. Do 31 grudnia 2026 r. równolegle mogą być stosowane PKD 2025 i PKD 2007.
3. Zmiany w klasyfikacji są różne, część kodów się nie zmieniła, część została podzielona na kilka nowych, a część została przeniesiona do innej podklasy. Pomocne w odnalezieniu informacji o tym jaki kod zastosować są KLUCZE PRZEJŚCIA PKD 2007 na PKD 2025.
4. Od 1 stycznia PKD 2025 stosują:
- nowo rejestrujące się w KRS organizacje z działalnością gospodarczą - zakres prowadzonej działalności gospodarczej w tym działalności przeważającej
- organizacje, starające się o nadanie statusu OPP - jeśli wniosek składają po 1 stycznia 2025 r.
W KRS w elektronicznym systemie Portalu Rejestru Sądowych są “zaszyte” tylko nowe kody PKD 2025. Klasyfikacja PKD 2025, wraz z opisami (załącznik do wskazanego wyżej rozporządzenia) dostępna jest też tutaj 👉https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_nowelizacja/pdf/KlasyfikacjaPKD2025.pdf
Organizacje z działalnością gospodarczą, zarejestrowaną przez 1 stycznia 2025 r. oraz organizacje pożytku publicznego, zarejestrowane przez 1 stycznia 2025 r. mają czas na zmianę kodów PKD do 31 grudnia 2026 r. Najsensowniej zrobić, to przy okazji zgłaszania zmian do KRS - korzystając z KLUCZY PRZEJŚCIA PKD 2007 na PKD 2025.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23