76% młodych Polaków uważa, że Polska jest dobrym krajem do życia. Jednocześnie nie są bezkrytyczni wobec światopoglądowego kształtu naszego kraju i gdyby mieli możliwość, przemeblowaliby spolaryzowaną polską scenę polityczną.
More in Common Polska wraz z Fundacją ważne sprawy w ramach projektu „Stan młodych” we współpracy z pracownią Opinia24 przeprowadziły badania na reprezentatywnej próbie 1002 osób, w wieku 18-29, w których przygląda się opiniom młodych o Polsce, krajowej polityce i ich oczekiwaniom wobec przyszłości.
Jeśli wybory odbyłyby się w najbliższą niedzielę przy urnach moglibyśmy spotkać wielu młodych. 56% deklaruje, że zdecydowanie wzięłoby udział w wyborach, kolejne 24% również bierze pod uwagę wybranie się do lokalu wyborczego.
Sejm wybrany przez najmłodsze pokolenie wyborców mógłby wyglądać zupełnie inaczej niż ten obecny. Wśród zdecydowanych wyborców z tej grupy wiekowej największym poparciem cieszy się bowiem Konfederacja (26%). Druga na podium Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 15% głosów. Za nią plasują się Prawo i Sprawiedliwość i Trzecia Droga z 8,5% poparcia.
– Wydaje się, że głosowanie całkiem spodobało się młodym, a dwie największe siły w Polsce nie mogą już czuć się tak bezpiecznie. Młodzi definitywnie chcą zmiany. Pytaniem pozostaje, czy będzie możliwa i do czego może doprowadzić – zauważa Kaja Gagatek, co-founderka i project managerka w Fundacji ważne sprawy.
Jednocześnie ponad jedna piąta młodych nie wie, na którą z obecnych na scenie politycznej partii odda swój głos. Dotyczy to szczególnie młodych kobiet, z których aż 29% jest niezdecydowanych. Podobna sytuacja miała miejsce przed wyborami 15 października 2023 roku. Wówczas wcześniej niezdecydowani młodzi stawiając się przy urnach, oddali swoje głosy głównie na partie centrowe.
Wśród młodego pokolenia widać rozdźwięk światopoglądowy między płciami. Młodzi mężczyźni chętniej wybierają Konfederację (38% poparcia), preferencje młodych kobiet są bardziej zróżnicowane i skierowane ku Koalicji Obywatelskiej (18%), Konfederacji (13%), Nowej Lewicy (12%) i Polsce 2050 (11%).
Młode kobiety znacznie częściej niż młodzi mężczyźni uważają też, że Polska jest dziś zbyt prawicowa (42% vs. 28%). Młodzi mężczyźni natomiast dwukrotnie częściej niż kobiety twierdzą, że dzisiejsza Polska jest zbyt lewicowa (38% vs. 19%).
– Co ciekawe, aż tak dużych dysproporcji nie widać przy ocenie tego, na ile Polska jest konserwatywna lub liberalna. Młodzi niezależnie od płci najczęściej wskazują odpowiedź j_est w sam raz: ani zbyt konserwatywna, ani zbyt liberalna_. To pokazuje, że dla młodych Polek i Polaków pojęcia konserwatywna i prawicowa oraz liberalna i lewicowa nie tylko różnią się znaczeniami, ale wywołują też różne reakcje – komentuje Urszula Karaś, badaczka More in Common Polska.
– Dla zdecydowanej większości młodych ludzi Polska jest dobrym krajem do życia, choć nie zawsze czują się otoczeni odpowiednią opieką ze strony państwa i jego instytucji. Młodzi dobrze czują się w Polsce, choć uważają, iż decydenci skupiają swoją uwagę przede wszystkim na starszych wyborcach. Jeśli politycy chcą zyskać poparcie młodszego pokolenia, ale i utrzymać ich wysokie zaangażowanie polityczne, jakie widzieliśmy 15 października, to muszą poważnie zastanowić się, w jaki sposób mogą lepiej odpowiadać na ich potrzeby i oczekiwania – ocenia Adam Traczyk, dyrektor zarządzający More in Common Polska.
More in Common działa na rzecz wzmocnienia demokracji oraz zmniejszania polaryzacji politycznej i światopoglądowej. Podstawą naszej pracy są skrupulatne badania, które pozwalają nam wsłuchać się w głosy płynące ze społeczeństwa i możliwie dogłębnie zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Więcej: www.moreincommon.pl
Źródło: Fundacja More in Common