Polityka spójności: najważniejsze wyniki unijnych inwestycji 2007-2013
Komisja Europejska opublikowała 7 października 2016 r. wyniki niezależnej oceny unijnych inwestycji zrealizowanych w latach 2007-2013 oraz szczegółowe sprawozdania dotyczące poszczególnych państw członkowskich.
W latach 2007-2013 na politykę spójności przeznaczono 346,5 mld euro. Przeprowadzona ocena wyników tych inwestycji służy zwiększeniu przejrzystości i zapewnieniu rozliczalności. Pełni również funkcję edukacyjną, ponieważ stanowi podstawę do wyciągnięcia wniosków dotyczących poprawy funkcjonowania polityki spójności zarówno w bieżącym, jak i przyszłym okresie programowania.
W celu zagwarantowania niezależności ocena została wykonana przez ekspertów zewnętrznych.
Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu powiedziała: Liczby mówią same za siebie – polityka spójności przynosi efekty. Uważam, że ta polityka jest niezbędna i musimy kontynuować ją po roku 2020. Zrealizowana ocena stanowi wkład do dyskusji na temat sposobów dalszego zwiększenia efektywności i skuteczności polityki w latach 2014-2020 oraz w późniejszym okresie.
Polityka spójności przyniosła korzyści gospodarce wszystkich krajów członkowskich UE i zapewniła im wsparcie w czasach trudnych z gospodarczego punktu widzenia. Dofinansowanie z funduszy polityki spójności otrzymało prawie 400 tys. MŚP i firm rozpoczynających działalność, co potwierdza, że polityka ta jest jednym z filarów strategii UE na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
Przykłady wyników inwestycji w państwach członkowskich:
- utworzenie ponad 100 tys. miejsc pracy w Niemczech
- pomoc dla 21 tys. przedsiębiorstw rozpoczynających działalność w Szwecji
- dofinansowanie ok. 3,9 tys. projektów badawczych na Węgrzech
- modernizacja ponad 630 km dróg na Łotwie, głównie należących do transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T)
Ocena inwestycji w okresie 2007-2013 pomogła również zidentyfikować obszary, w których politykę tę można poprawić:
- Nacisk na wyniki i wydajność
- Wykorzystanie instrumentów finansowych
W latach 2007-2013 poziom wykorzystania środków unijnych za pośrednictwem instrumentów finansowych osiągnął 11,5 mld euro w porównaniu z 1 mld euro w okresie 2000-2006. Instrumenty te odegrały kluczową rolę w finansowaniu MŚP podczas zapaści kredytowej.
W ocenie stwierdzono, że przepisy prawne nie były wystarczająco szczegółowe, a w połączeniu z brakiem doświadczenia wielu organów wykonawczych doprowadziły do opóźnień w realizacji inwestycji. W przypadku programów polityki spójności w bieżącym okresie finansowania i w przyszłości wyzwaniem jest rozszerzenie zakresu tych instrumentów poza wsparcie dla przedsiębiorczości i uproszczenie przepisów, które ich dotyczą.
- Zrównoważony rozwój obszarów miejskich
Dodatkowe informacje: