Polityka równościowa na Dolnym Śląsku - jest szansa na profesjonalizację!
Fundacja Grejpfrut realizuje badanie kondycji polityki równościowej na Dolnym Śląsku. Projekt pomoże usystematyzować najważniejsze zagadnienia związane z równością, a także odpowie na kilka pytań: które samorządy działają na rzecz równości? Jak wyglądają inicjatywy samorządów z zakresu równego traktowania? Czy na poziomie lokalny zasada równych szans istnieje?
W 2011 roku weszła w życie Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej z zakresu równego traktowania, budząc wiele kontrowersji (Polska dostosowała swoje prawo wyłącznie w wymaganym minimum). W tym roku Rząd rozpoczął intensywne prace nad zdefiniowaniem polityki równościowej dla całego kraju. Zespół z Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania oraz środowisko naukowe z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowują Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania. Organizacje pozarządowe, w tym Fundacja Grejpfrut, włączyły się w działanie, zalecając praktyczne rozwiązania, które pozwolą uwzględnić zasadę równego traktowanie w polityce społecznej oraz standardach rządzenia.
Na Dolnym Śląsku realizowany jest projekt na rzecz profesjonalizacji polityki równościowej dla regionu. Zespół Fundacji Grejpfrut obecnie pracuje nad materiałami prasowymi bezpośrednio związanymi z polityką równościową. Na stronie fundacjagrejpfrut.orgs.pl cyklicznie będą publikowane wywiady z osobami intensywnie działającymi na rzecz zmiany. Pojawią się również artykuły tematyczne, systematyzujące obecny stan wiedzy na temat zagadnień równego traktowania, oraz reportaże i relacje z inicjatyw równościowych. W dyskusjach ze środowiskami zaangażowanymi w działania równościowe poruszane są tematy dyskryminacji, przeciwdziałania negatywnym stereotypom czy omawiane dobre praktyki i zmiany w sposobie pracy z grupą warsztatową. Popularyzacja rozwiązań z zakresu równego traktowania pozwoli na włączenie promowanych metod pracy w bieżące działania NGO. Ponadto na facebookowym profilu Fundacji można znaleźć informacje z zakresu dobrych praktyk, obowiązującym prawie oraz zagranicznych kampaniach społecznych. Dla aktywnych i głodnych wiedzy internautów i internautek zostaną ogłoszone konkursy związane z tematyką równościową.
Drugim blokiem w ramach projektu będzie przeprowadzenie dwóch warsztatów z równościowego zarządzania inicjatywą. Podczas zajęć zostaną poruszone tematy: zasady równości szans i gender mainstreaming w działaniach projektowych, sposobami realizowania inicjatyw, uwzględniającymi perspektywę równościową, równościowe modele zarządzania. Po zakończonym bloku dydaktycznym, materiały stworzone do celów warsztatowych zostaną umieszczone – do bezpłatnego pobrania – na stronie gender.orgs.pl.
Jednocześnie – w ramach trzeciego bloku projektowego - zespół do działań strażniczych przeprowadzi monitoring dolnośląskich jednostek samorządu terytorialnego pod kątem ich lokalnej działalności na rzecz równego traktowania. Obecnie są prowadzone prace nad narzędziem kontroli społecznej i badaniem pilotażowym. Z przeprowadzonych działań strażniczych powstanie raport z rekomendacjami wprowadzenia zmiany. Zespół fundacyjny zaprosi do dyskusji osoby odpowiedzialne za kształt polityki równościowej na Dolnym Śląsku, aby zwiększyć szansę zaproponowanym rozwiązaniom na wprowadzenie w życie.
Projekt „Profesjonalizacja polityki równościowej na Dolnym Śląsku” został wsparty finansowo przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Fundację Grejpfrut.
Źródło: Fundacja Grejpfrut