Komisja Europejska żąda od państw członkowskich zwrotu nienależnie wypłaconych kwot z funduszu unijnej polityki rolnej. 214 mln euro, odzyskane w ramach procedury rozliczania rachunków z powodu nieprzestrzegania przepisów UE lub zastosowania nieodpowiednich procedur kontroli wydatków na rolnictwo, wróci do unijnego budżetu.
Za wypłacanie kwot pomocy i kontrolę wydatków w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) odpowiadają państwa członkowskie, natomiast Komisja ma obowiązek czuwać nad tym, by państwa te prawidłowo wykorzystywały dostępne środki.
Główne korekty finansowe
Na podstawie ostatniej decyzji odzyskane zostaną środki finansowe od następujących państw członkowskich: Austrii, Cypru, Danii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Najistotniejsze korekty indywidualne dotyczą:
- kwoty w wysokości 76,6 milionów euro do zwrotu przez Szwecję ze względu na braki w systemie identyfikacji działek rolnych – systemie informacji geograficznej (LPIS-GIS) oraz niedociągnięcia w kontrolach administracyjnych i przy naliczaniu sankcji w odniesieniu do płatności obszarowych, w tym środków w zakresie rozwoju obszarów wiejskich związanych z danym obszarem;
- kwoty w wysokości 70,9 milionów euro do zwrotu przez Włochy w związku z opóźnionymi kontrolami w sektorze mleka;
- kwoty w wysokości 22,3 milionów euro do zwrotu przez Danię ze względu na braki w systemie LPIS-GIS, niedociągnięcia w kontrolach na miejscu i nieprawidłowe naliczanie sankcji.
Przebieg procedury
Państwa członkowskie odpowiadają za zarządzanie większością płatności w ramach wspólnej polityki rolnej, działając głównie za pośrednictwem swoich agencji płatniczych. Na nich ciąży również obowiązek przeprowadzania kontroli, takich jak na przykład weryfikacja wniosków rolników o płatności bezpośrednie. Komisja przeprowadza ponad 100 audytów rocznie, sprawdzając, czy państwa członkowskie w sposób odpowiedni prowadzą kontrole i usuwają nieprawidłowości. Jednocześnie Komisja może zażądać zwrotu zaległych płatności, jeśli audyt wykaże, że działania państwa członkowskiego nie gwarantują należytego wydatkowania unijnych środków.
Więcej informacji
Szczegółowe informacje objaśniające system corocznego rozliczania rachunków znajdują się w komunikacie MEMO/06/178 oraz w informatorze „Managing the agriculture budget wisely” (Jak mądrze zarządzać budżetem rolnym), dostępnym pod adresem: www.ec.europa.eu/agriculture/fin/clearance/factsheet_en.pdf.