Niewiele organizacji pozarządowych przejmuje się polityką rachunkowości. A jednak jest to obowiązkowy i ważny dokument, który musi mieć każda organizacja pozarządowa. Jeśli jej nie macie, lub macie, ale chcecie ją zaktualizować – początek roku to NAJLEPSZY moment na zmiany.
Co to jest polityka rachunkowości?
Choć zakres polityki rachunkowości opisuje ustawa o rachunkowości, to jej zapisy powinny odnosić się do specyfiki organizacji.
Za politykę rachunkowości organizacji pozarządowej odpowiedzialność ponosi zarząd organizacji, który najczęściej przyjmuje ten dokument i dokonuje w nim zmian (pozostawienie zarządowi decyzji w tym zakresie jest jednym z bardziej praktycznych rozwiązań, ale sprawdź w statucie, czy te kompetencje nie zostały przypisane innemu organowi, np. walnemu zebraniu).
Polityka rachunkowości – dlaczego najlepiej zmieniać ją w styczniu
Jeśli stało się tak, że Wasza organizacja pozarządowa nie ma (aktualnej) polityki rachunkowości, to zgodnie z przepisami należy to skorygować.
Jak powinna wyglądać polityka rachunkowości organizacji pozarządowej
Ustawa o rachunkowości szeroko definiuje się, co może zawierać polityka rachunkowości, ponieważ podaje wzór uniwersalny dla różnych podmiotów. Polityka rachunkowości organizacji pozarządowej nie powinna być automatycznym przepisaniem fragmentów z ustawy – warto zawrzeć w niej tylko te zapisy, które dotyczą działań konkretnej organizacji i są przydatne dla księgowości i zarządu. Będą to przede wszystkim zasady podziału przychodów i kosztów, ale też amortyzacji, zasady przeliczania walut, informacja o prowadzeniu lub nie kasy gotówkowej.
Obowiązkowym załącznikiem do polityki rachunkowości jest plan kont księgowych na dany rok.
Aktualizujemy politykę rachunkowości
Sprawdzając aktualność polityki rachunkowości, należy pamiętać, że:
-
Jeśli w NGO zachodzą jakieś istotne zmiany (np. organizacja zaczyna prowadzić kasę walutową w związku z projektem międzynarodowym), to należy sprawdzić, czy w polityce rachunkowości są odpowiednie zapisy, regulujące sposób księgowania nowej sytuacji (np. przeliczanie walut).
- Jednym z załączników do polityki rachunkowości jest plan kont księgowych. Należy sprawdzić, czy układ planu kont odpowiada aktualnie realizowanym projektom i zadaniom publicznym, finansowanym z dotacji (które muszą być wyodrębnione księgowo). Plan kont można modyfikować w trakcie roku obrotowego. Ma to miejsce wtedy, kiedy NGO otrzyma jakąś nową dotację w ciągu roku – wymaga to dodania w planie kont nowych pozycji.
więcej:
jeszcze więcej:
Szczegółowo o polityce rachunkowości opowiada publikacja wydana przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: Katarzyna Kiełbiowska, Jak napisać politykę rachunkowości organizacji, frso.pl
Co to jest rachunkowość i jak ją prowadzić?
wyjątek Nie musi mieć polityki rachunkowości organizacja, która prowadzi uproszczoną ewidencje przychodów i kosztów, więcej: Uproszczona ewidencja. Został tydzień na decyzję!
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)