Polityka globalnego protestu. Wykład Iwana Krastewa
Czy ruchy oburzonych zmienią oblicze demokracji i uprawiania polityki? Co wywołuje globalne rewolty - technologia, sytuacja ekonomiczna, zeitgeist? Wybitny politolog Iwan Krastew przedstawił najnowsze tezy dot. związków między protestami a demokracją na warszawskim wykładzie inaugurującym projekt "Polityka protestu. Uwarunkowania protestu politycznego w Europie Środkowej" Fundacji im. Heinricha Bölla i Collegium Civitas.
Dyskusja odbyła się w ramach projektu obejmującego sześć seminariów eksperckich poświęconych odpowiednio protestom w Bułgarii, Bośni, Niemczech, Rumunii, Polsce i na Węgrzech. Celem projektu pod kierownictwem naukowym dr. Mateusza Fałkowskiego z Collegium Civitas jest pobudzenie debaty i zwiększenie wśród polskich ekspertów i ekspertek wiedzy na temat protestów w różnych krajach regionu Europy Środkowej. Poprzez pokazanie uwarunkowań i form protestów staramy się również zrozumieć szersze problemy demokracji i systemów politycznych w naszych krajach pod kątem wszechobecnej dyskusji na temat wpływu populizmu na ich funkcjonowanie. Przywołanie i analiza nieznanych szerzej u nas protestów mających miejsce w innych częściach regionu ma pomóc w refleksji nad problemami i wyzwaniami stojącymi również przed Polską.
Efektem spotkań będą analizy poświęcone każdemu z tych krajów, na bazie których powstanie dłuższy tekst próbujący zaproponować pewną całościową interpretację. Jesienią 2015 zorganizujemy debatę akademicką w Collegium Civitas, które to wydarzenie będzie również podsumowaniem serii wcześniejszych spotkań.
Źródło: pl.boell.org