W dniach 23-31 stycznia w Orzyszu odbył się projekt pt. „Połączy nas kultura i wolontariat”, realizowany dzięki wsparciu finansowemu fundacji PZU. Ideą spotkania było poznanie odmiennych kultur, a przez to lepsze przygotowanie się na spotkanie młodzieży z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Na grupę uczestników projektu składała się młodzież z Białorusi i z Polski w wieku 14-18 lat pochodząca ze Szkolnych Kół Caritas województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz młodzież z Caritas Grodno.
Wspólnie spędzony czas to niezastąpiona okazja do poznania się nawzajem i nie tylko. Każdego dnia, za sprawą prowadzących, uczestnicy projektu wybierali się w podróż do innego kraju – Boliwii, Sudanu Południowego, Hiszpanii, Mongolii oraz Stanów Zjednoczonych. Trenerzy, na co dzień, prowadzący zajęcia z edukacji globalnej, oprócz slajdowi o obyczajach, religii, języku czy jedzeniu danego kraju, przedstawili uczestnikom zagadnienia dotyczące globalnych zależności między bardziej i mniej rozwiniętymi częściami świata. Oddzielny blok zajęć poświęcony został tematyce wolontariatu, edukacji międzykulturowej oraz roli lidera w grupie.
Jednocześnie w programie zaplanowano sporą dawkę zajęć manualnych, które miały uświadomić uczestnikom, jak ważne są umiejętności twórcze w krajach Globalnego Południa. Młodzież (w zależności od przeprowadzanych warsztatów „podróżniczych”) miała okazję spróbować tkactwa, techniki patchworku czy batiku. W krajach rozwijających się ze względu na niepewną sytuację finansową ich mieszkańcy rozwijają swoją kreatywność używając rzeczy, które znajdą np. na ulicy, dlatego też podczas jednego dnia uczestnicy wykonali żyrandole z plastikowych kubeczków (recycling art.) i uczyli się robić bransoletki ze sznurków w kolorach flagi ugandyjskiej.
Program spotkania przygotowany został z myślą o uczestnictwie w Światowych Dniach Młodzieży, gdzie polska i białoruska młodzież będzie miała możliwość poznania rówieśników z różnych krajów i kultur. W Krakowie będą dzielić się z nimi swoimi umiejętnościami (np. pleceniem bransoletek z nitek) oraz wiedzą, a może nawet pochwalą się znajomością podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim, których nauczyli się właśnie podczas pobytu w Orzyszu. Do programu dołączono atrakcje takie jak tańce, integracja oraz zajęcia muzyczne.
Źródło: Caritas Diecezji Ełckiej