Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
W 25. rocznicę wyborów czerwcowych miasta, miasteczka, wsie szykują obchody. Wśród nich wybory Mera Sokółki, wydanie „jednodniówki”, konkurs na reportaż, „Bieg Niezapominajki”, konkursy, „Hyde Park” z prawdziwego zdarzenia oraz debaty poświęcone przemianom. Sieć Ośrodków Działaj Lokalnie chce pokazać na różne sposoby, ile dla nich znaczy 25 lat odzyskanej wolności. Każde z wydarzeń będzie częścią inicjatywy „Razem ‘89”.
Ośrodki Działaj Lokalnie wyzwalają rocznicową energię
Sokółka zaprasza szkoły i gimnazja do wyborów Mera miasteczka. Na czas wyborów kandydaci i ich sztaby opuszczą szkolne ławy. Strój obowiązujący – kowboj, ogłoszenie wyników - w samo południe. Mieszkańcy Nidzicy jeszcze raz pobiegną do niepodległości, (7 czerwca wystartuje tam „Bieg Niezapominajki”), a w warmińskim Dobrym Mieście o wolności podebatują członkowie Miejskiego Komitetu Obywatelskiego, Komitetu Strajkowego Warmińskiej Fabryki Maszyn Rolniczych z 1989 roku z młodzieżą… rocznik ’89. Zasiadając oczywiście przy „okrągłym stole”.
Stowarzyszenie Stuk Puk z Radzynia Podlaskiego wyda w czerwcu gazetę „jednodniówkę” poświęconą przemianom w ich lokalnej społeczności. 25 lat temu w 18 tysięcznym wtedy Radzyniu nie ukazywała się żadna gazeta, a „jednodniówki” wydawano tylko z okazji takich wydarzeń jak XXX-lecie PRL. Dziś 15-tysięczny Radzyń ma dwa tygodniki, jeden dwutygodnik i kwartalnik kulturalny. Wszystkie opisują rzeczywistość taką, jaka jest. Raz lepszą, raz gorszą. - To skłoniło nas do refleksji nad przemianami, jakie nastąpiły. Materiały do „jednodniówki” zgromadzimy podczas dwóch spotkań z mieszkańcami Radzynia. Jedno będzie spotkaniem plenerowym na najstarszym radzyńskim osiedlu „Bulwary”, pod trzepakiem, gdzie sąsiedzi odbywają codzienne rozmowy. Drugie - z zaproszonymi gośćmi odbędzie się w Kawiarni i Herbaciarni Artystycznej „Kofi&Ti”, która jest alternatywnym centrum kultury w naszym mieście – mówi prezes stowarzyszenia Jakub Jakubowski. W „jednodniówce”, która będzie bezpłatnie kolportowana mieszkańcom Radzynia Podlaskiego o przemianach opowiedzą m.in. pierwszy Przewodniczący Rady Miasta i jego pierwszy Burmistrz. Rybnik również uważa, że niezależna prasa jest atrybutem przemian i zamierza zorganizować konkurs na reportaż pt. ”25 lat wolności” skierowany do uczniów szkół średnich z regionu. Najlepszy reportaż zostanie opublikowany w rybnickim dodatku do "Dziennika Zachodniego".
Reklama społecznie pożyteczna
W Bystrzycy Kłodzkiej i Międzylesiu Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika postawi tablice napowietrzne ze zdjęciami i opisami jak wyglądał region i jego mieszkańcy w ’89 roku. – Tablice napowietrzne, czyli tablice outdoorowe wbite w ziemię, na których widnieją różne dane związane z regionem. Te, które będą przedstawiały historię regionu staną we wszystkich czterech gminach objętych programem „Działaj Lokalnie”, które koordynuje Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika. Ulotkę z informacją o rocznicy wolnych wyborów otrzyma każdy, kto 4 czerwca będzie na dworcu PKP w Tłuszczu. Już od 5 rano wolontariusze związani z Lokalną Grupą działania „Równiny Wołomińskiej” będą rozdawać je podróżnym. – Nasze miasto jest sypialnią Warszawy, dlatego stacja kolejowa stała się centralnym punktem miasta. Poza tym, w sobotę chcemy zorganizować grę miejską, której fabuła byłaby oparta na wydarzeniach związanych z okresem PRL w naszym mieście. Oczywiście bazowałoby to w głównej mierze na radości wyborów, ale chcemy przypomnieć również czasy stanu wojennego, działań operacyjnych służb specjalnych oraz działalność solidarnościowej opozycji. Na mapie gry miejskiej znajdzie się na pewno lokomotywownia, gdzie zawiązywał się i prowadził tajną działalność Komitet Obywatelski oraz kościół pod którym zbierano podpisy dla kandydatów startujących w pierwszych wolnych wyborach – mówi Maciej Puławski ze Stowarzyszenia Kastor Inicjatywa dla Rozwoju współorganizatora akcji.
Biegnij z wolnością…
W ramach obchodów rocznicy pod nazwą „RAZEM 89”, Nidzicki Fundusz Lokalny 7 czerwca zorganizuje „Bieg Niezapominajki”. 50 uczestników biegu przemierzy trasę 8 kilometrów z Kamionki koło Nidzicy do siedziby Funduszu. Zawody zostaną zorganizowane we współpracy z wolontariuszami – maratończykami, którzy uczestniczą w podobnych wydarzeniach w Polsce i za granicą. - Po zakończeniu biegu odbędzie się spotkanie z bohaterami 89’ - Członkami Komitetu Obywatelskiego czerwiec 89’, którzy podzielą się z uczestnikami biegu wspomnieniami z tamtych dni. – Dla nas osobiście to, co dzieje się w naszym życiu i życiu prowadzonego przez nas Funduszu, to prawdziwa wolność, jakby to nie zabrzmiało - dużo z niej korzystamy, dlatego nie wyobrażam sobie by nie upamiętnić czerwca ’89 w naszych działaniach – przekonuje Barbara Margol prezes nidzickiego Funduszu.
….i rozmawiaj o zmianach
W wielu Ośrodkach Działaj Lokalnie z okazji rocznicy pierwszych wolnych wyborów odbędą się debaty jak ta w Rzeszowie, organizowana przez Fundację Generator Inspiracji. Debata będzie miała miejsce w audytorium Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, studenci w niej uczestniczący najpierw odbędą 2-dniowe warsztaty przygotowujące, aby następnie poprowadzić dyskusję dla około 150 osób. Biłgoraj natomiast odda głos wszystkim mieszkańcom już 27 czerwca, kiedy to odbędzie się „Hyde Park” w parku Solidarności. Czas i miejsce nie są przypadkowe. W budynku Fundacji, który jest zlokalizowany w Parku Solidarności działała podziemna drukarnia, w której opozycjoniści Solidarności wydawali ulotki, w latach 1980-1981 mieścił się tu Komitet Rejonowy NSZZ Solidarność. Co roku po uroczystościach zakończenia roku szkolnego około godziny 12.00 młodzież z lokalnych szkół tłumnie gromadzi się w Parku Solidarności. Dlatego wykorzystując te lokalne tradycje, Hyde Park zostanie zorganizowany w partnerstwie ze wszystkimi szkołami średnimi z Biłgoraja oraz najbardziej aktywnymi bibliotekami.
Więcej o działaniach rocznicowych na www.dzialajlokalnie.pl i www.razem89.pl
***
„Działaj Lokalnie” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności od 2000 roku realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Jego celem jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez wspieranie projektów obywatelskich, które służą rozwiązywaniu lokalnych problemów, pobudzaniu aspiracji rozwojowych wśród społeczności wiejskich i w małych miastach oraz budowaniu kapitału społecznego. Obecnie sieć Ośrodków Działaj Lokalnie liczy 60 organizacji działających w całej Polsce i obejmujących swoich zasięgiem blisko 600 gmin. Za ich pośrednictwem w lokalnych konkursach grantowych dofinansowywane są inicjatywy odpowiadające na potrzeby mieszkańców, które służą pobudzaniu aktywności społecznej. Beneficjentami konkursów lokalnych są organizacje pozarządowe i nieformalne grupy obywatelskie.
Źródło: Program "Działaj Lokalnie"
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.