Polacy na Madagaskar! Ratować przyrodę
Polscy przyrodnicy dołączają do międzynarodowej ekspedycji naukowej, by zbadać i objąć ochroną prawną nowo odkryty pierwotny las na Madagaskarze. Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” będą badać nietoperze, porosty i mszaki. Zwracają się do wszystkich miłośników przyrody o pomoc w przeprowadzeniu tej wyprawy.
https://www.youtube.com/watch?v=bb3NdF_0_5M&feature=youtu.be
Przyroda Madagaskaru niemal niknie w oczach. Kraj słynący z ogromnej różnorodności biologicznej w szybkim tempie traci swoje naturalne zasoby. Lasy są wycinane na drewno i węgiel drzewny, wypalane i zamieniane na prymitywnie uprawiane pola i pastwiska. Na szczęście wciąż trafiają się na tej wyspie trudnodostępne, zapomniane miejsca, gdzie przetrwała dziewicza dżungla z jej przyrodniczym bogactwem. W ubiegłym roku odkryto płat lasu pierwotnego, który skutecznie ukrył się przed ludzką zachłannością w zapomnianej dolinie. Jego dokładna lokalizacja jest na razie objęta tajemnicą. Rozpoczął się wyścig z czasem. Czy uda się objąć ten las ochroną prawną w formie rezerwatu lub parku narodowego, zanim odnajdą go zagraniczne firmy eksploatujące drewno lub ludzie poszukujący miejsca do wypasu zebu? Na Madagaskarze poza obszarami chronionymi wciąż praktykowana jest zasada, że właścicielem ziemi staje się ten, kto zacznie ją użytkować.
Pod koniec maja dwoje przyrodników z „Salamandry”, z doświadczeniem w prowadzeniu badań w tropikach, wyruszy z międzynarodowym zespołem naukowców, by zinwentaryzować ten obszar. Efektem ekspedycji, prowadzonej w porozumieniu z władzami ochrony przyrody Madagaskaru, ma być zaplanowanie i doprowadzenie do jego prawnej ochrony.
Źródło: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"