Pokonać bezdomność - Pomoc Maltańska w działaniu i profilaktyce
Projekt „Pokonać Bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest skierowany do osób bezdomnych oraz zagrożonych tym zjawiskiem, szczególnie tych zmagających się z uzależnieniem od alkoholu.
Działania te realizowane są na terenie Katowic oraz Bielska-Białej, a ich celem jest udzielenie wsparcia żywnościowego, medycznego oraz pomoc w aktywizacji społeczno-zawodowej. Projekt potrwa od 19 sierpnia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.
Zadania realizowane w ramach projektu:
Streetworking – dotarcie do najbardziej potrzebujących
Jednym z kluczowych elementów projektu jest streetworking, czyli bezpośrednie dotarcie do osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych oraz przestrzeni publicznej. W Katowicach według danych MOPS z 2022 roku, w pomieszczeniach niemieszkalnych przebywa około 130 osób, a około 430 korzysta ze schronisk dla osób bezdomnych. W związku z tym, streetworkerzy będą działać zarówno w Katowicach, jak i Bielsku-Białej, docierając do peryferii miast oraz opuszczonych budynków, gdzie osoby bezdomne często znajdują schronienie.
Streetworkerzy podejmują rozmowy motywacyjne z osobami zagrożonymi bezdomnością, badają ich potrzeby, a następnie pomagają w przygotowaniu beneficjentów do procesu uzyskania pomocy.
Pomoc doraźna – posiłki i wsparcie w najtrudniejszych miejscach
Projekt obejmuje także wsparcie w formie organizacji posiłków oraz dostępu do odzieży. W Katowicach działania koncentrują się głównie w dzielnicach Załęże i Centrum , która od lat boryka się z problemem wykluczenia społecznego. Raz w tygodniu, dla 100–150 osób, wydawany będzie ciepły poczęstunek. Oprócz tego osoby potrzebujące mogą skorzystać z podstawowej pomocy medycznej oraz higienicznej, a także otrzymać odzież zgodnie z bieżącymi potrzebami. Wolontariusze, kadeci oraz mieszkańcy Katowic od ponad pięciu lat angażują się w organizację tej formy wsparcia. Współpraca od wielu lat w tym zakresie jest podejmowana z Siostrami Misjonarkami Miłości w Katowicach.
W Bielsku-Białej podobne działania prowadzone są w dzielnicach Wapienica i Centrum, gdzie co tydzień ok. 60–80 osób bezdomnych otrzymuje ciepłe posiłki i podstawową pomoc sanitarną. Na terenach przylegających do Ratusza Miasta Bielska-Białej, organizowane są akcje, podczas których udzielana jest pomoc medyczna, wymieniane są opatrunki, a potrzebującym dostarczane są środki higieny osobistej. Współpraca od wielu lat podejmowana jest ze społeczną akcją “Zupa za Ratuszem”, Urzędem Miejski oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.Profilaktyka zdrowotna – wsparcie medyczne dla osób bezdomnych
Dostęp do opieki medycznej dla osób bezdomnych bywa utrudniony z powodu różnych barier, takich jak problemy finansowe, brak dokumentów czy bariery mentalne. Projekt „Pokonać Bezdomność” koncentruje się na organizacji profilaktyki zdrowotnej, która obejmuje konsultacje z lekarzami oraz ratownikami medycznymi.
Konsultacje te będą się odbywać zarówno w miejscach niemieszkalnych (np. w barakach, pustostanach), jak i w wyznaczonych placówkach, takich jak Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Osoby bezdomne często zmagają się z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby skóry, cukrzyca czy schorzenia układu krążenia, które wymagają stałej opieki medycznej.
Samopomoc – zaangażowanie osób bezdomnych w działania pomocowe
Projekt zakłada również próbę aktywnego zaangażowania osób bezdomnych w działania pomocowe. Planowane jest włączenie około 10 osób bezdomnych w pomoc przy organizacji posiłków, wsparcie w zakupach czy udzielanie pomocy innym osobom bezdomnym, a także kierowanie ich do odpowiednich instytucji pomocowych.
Inicjatywa „Pokonać Bezdomność” nie tylko zapewnia doraźną pomoc, ale również dąży do trwałych zmian w życiu osób bezdomnych i ich stopniowej reintegracji ze społeczeństwem.
Źródło: www.pomocmaltanska.org