W jednym politycy zgadzają się na pewno. Ochrona zdrowia, po wyczerpującym roku pandemii, wymaga strategicznego planu działania – wspólnym głosem mówią przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, KO, Lewicy, PSL, Polskich Spraw, Konfederacji i Polska 2050. A Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (Lewica) przypomina, że choroby psychiczne to także choroby.
Tak wynika z Krótkiej Piłki – kwestionariusza, który przeprowadziliśmy wśród posłów i posłanek na temat zdrowia psychicznego w Polsce.
Zadaliśmy posłom cztery pytania na temat ochrony zdrowia psychicznego, budżetu zdrowotnego, dostępu do psychiatrów dziecięcych oraz obszarów państwa najbardziej dotkniętych skutkami COVID-19.
Na pytania MamPrawoWiedziec.pl dotyczące zdrowia psychicznego w Polsce odpowiedziało 131 posłów i posłanek. W podziale na kluby i koła odpowiedzi udzieliło:
- pięcioro posłów i posłanek Polski 2050 (100 proc. składu),
- dwoje na trzech posłów i posłanek koła Polskie Sprawy (66,7 proc. składu),
- 31 na 47 posłów i posłanek Lewicy (66 proc. składu),
- 67 na 129 posłów i posłanek KO (51,9 proc. składu),
- czterech na 11 posłów Konfederacji (36,4 proc. składu)
- sześcioro na 23 posłów i posłanek Koalicji Polskiej (26 proc. składu)
- 16 na 233 posłów i posłanek Zjednoczonej Prawicy (6,9 proc. składu).
Na pytania nie odpowiedzieli posłowie Kukiz’15 oraz posłowie niezrzeszeni. Więcej o wynikach przeczytacie TUTAJ.
Krótka Piłka od kuchni
Każdy poseł otrzymuje indywidualne zaproszenie do odpowiedzi na pytania. Oprócz tego staramy się skontaktować z każdym posłem i posłanką osobiście. Czasem poseł nie odpisze na maila, ale zareaguje na Instagramie. Innym razem, tuż przed terminem zamknięcia formularza, posłanka dyktuje odpowiedzi komuś z naszego zespołu, zanim rozładuje jej się telefon. Przez telefon czy nie – cieszymy się z każdej deklaracji poselskich poglądów. Chcielibyśmy, żeby nawyk dzielenia się swoimi poglądami tylko się wśród polityków i polityczek umacniał.
Co jest najpilniejsze po pandemii?
91,6 proc., czyli 120 posłów i posłanek odpowiedziało, że najbardziej dotkniętym obszarem w pandemii jest system ochrony zdrowia. Najmniej popularne odpowiedzi to przeciążenie sądownictwa (3,8 proc. – pięcioro posłów i posłanek, wszyscy z KO) i działanie instytucji kultury (tę odpowiedź zaznaczyło 5,3 proc., czyli siedmioro posłów i posłanek, w tym dwoje z KO, dwoje z Lewicy i troje ze Zjednoczonej Prawicy). Więcej przeczytacie TUTAJ.
Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia
To nie tylko częsty postulat partii opozycyjnych, ale także wymóg zapisany w ustawie. W Krótkiej Piłce zapytaliśmy o opinię na temat kwoty cząstkowej przeznaczanej na ochronę zdrowia psychicznego (w budżecie to opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień), która w 2020 r. wyniosła 3 proc. całego budżetu zdrowotnego. Tylko, aż, czy w sam raz? 92,3 proc., czyli 121 posłów, uważa, że należy podnieść nakłady na ochronę zdrowia psychicznego. Jak zwięźle tłumaczy Mirosław Suchoń (Polska 2050): „bez zwiększenia nakładów nie nastąpi żadna zmiana”. Więcej przeczytacie w naszym tekście TUTAJ.
Krótka Piłka to także wy
Naprawdę. Zadajemy posłom i posłankom pytania po to, żeby ustalić ich poglądy – chcemy, żeby wyborcy znali osoby zasiadające w Sejmie, a nie tylko partie polityczne, na które zagłosowali.
Dlatego mamy do Was pytanie – czy poseł/posłanka, na których głosowaliście, odpowiedział/a na Krótką Piłkę? Czy to dla Was istotne?
TUTAJ możecie zapoznać się z listą tych, którzy udzielili odpowiedzi.
TUTAJ możecie skorzystać z porównywarki poglądów, tzn. sprawdzić który polityk mówi Waszym głosem.
Czekamy na Wasze głosy pod adresem 61@art61.pl.
Źródło: MamPrawoWiedziec.pl