Podziel się swoją historią! Zostań Żywą Książką w wałbrzyskiej Żywej Bibliotece!
Uważasz, że należysz do grupy obarczonej stereotypami i narażonej na dyskryminację? Spotykasz się na co dzień z przejawami nietolerancji i chcesz temu przeciwdziałać? Jesteś osobą otwartą na różnorodność? Ważne są dla Ciebie prawa człowieka? Lubisz rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami? Zgłoś się i zostań Żywą Książką w wałbrzyskiej Żywej Bibliotece!
Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej UP-DATE i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wałbrzychu jako realizatorzy projektu edukacyjnego „Żywa Biblioteka/Human Library” w Wałbrzychu poszukują osób do pełnienia roli Żywych Książek.
Żywa Biblioteka to wyjątkowy międzynarodowy projekt edukacyjny, który polega na osobistej rozmowie z przedstawicielami grup spotykających się ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją. W tym jednym dniu to ludzie są Książkami, a Czytelnik może czytać z nich jak z otwartej księgi w myśl zasady, że nie ocenia się książki po okładce. Zainicjowany w 2000 r. w Danii obecnie jest realizowany w ponad 80 krajach na całym świecie. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka.
Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne obarczone stereotypami oraz narażone na wykluczenie i dyskryminację, które poprzez osobistą rozmowę z Czytelnikiem propagują otwartość, szacunek dla drugiego człowieka i różnorodność.
Do tej pory w dziewięciu wałbrzyskich edycjach projektu można było porozmawiać m.in. z następującymi osobami: Agnostyczka, Ateista/Ateistka, Autystyczna mama autystycznych dzieci, Biseksualna Katoliczka, Były Więzień, Cyganka, Drag Queen, Feministka, Gej, Hazardzista, Imigrantka, Lesbijka, Mama dziecka z autyzmem, Mama geja, Muzułmanin, Muzułmanka, Niemiec, Osoba chora na dystonię, Osoba panseksualna, Osoba transpłciowa, Osoba która wyszła z uzależnienia, Osoba z doświadczeniem przemocy domowej, Osoba z chorobą psychiczną, Osoba niepełnosprawna, Osoba niewidoma, Osoba z depresją i zaburzeniami lękowymi, Osoba żyjąca z wirusem HIV, Para Lesbijska, Patriotka, Protestantka, Psycholog, Syryjczyk, Trzeźwy Alkoholik/Trzeźwa Alkoholiczka, Ukrainiec/Ukrainka, Vaisnava (Wisznuistka), Weganin/Weganka, Wolontariusz, Zaolzianka, Żyd.
Dlatego, jeżeli uważasz, że należysz do grupy, wobec której istnieją stereotypy, uprzedzenia oraz dyskryminacja, a ponadto jesteś osobą otwartą na różnorodność i lubisz rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami, zgłoś się do nas!
W szczególności chcielibyśmy pozyskać do projektu:
- osoby ze społeczności ukraińskiej
- osoby ze społeczności muzułmańskiej
- osoby ze społeczności żydowskiej
- osoby ciemnoskóre
- rodziców osób nieheteronormatywnych
- osoby pochodzenia azjatyckiego
- osoby żyjące z wirusem HIV
- osoby, które wyszły z uzależnień i/lub bezdomności
- osoby ze społeczności LGBT+
- osoby z niepełnosprawnościami
- rodziców dzieci z niepełnosprawnościami
- wszelkie inne osoby, które uważają, że z powodu przynależności do określonej grupy lub ze względu na konkretną cechę spotykają się ze stygmatyzacją, stereotypizacją, uprzedzeniami lub dyskryminacją.
Jeżeli chcesz dołączyć do naszego Księgozbioru i wziąć udział w Żywej Bibliotece jako Żywa Książka, czekamy na Twoje zgłoszenie. Nawet jeżeli chcesz wziąć udział, ale nie wiesz, czy grupa, którą reprezentujesz wpisuje się w zasady projektu, napisz lub zadzwoń. Pomożemy Ci dobrać właściwy tytuł i rozwiejemy wątpliwości.
Skontaktuj się z nami telefonicznie 693 145 674 lub meilowo: radoslaw.bednarski@rcwip.pl. Odpowiemy na wszystkie pytania.
Żywym Książkom spoza Wałbrzycha zwracamy koszty przejazdu komunikacją publiczną oraz zapewniamy nocleg. Wszystkim zapewniamy ciepły posiłek i poczęstunek. Gwarantujemy wspaniałą atmosferę i bezpieczeństwo rozmów.
Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbędzie się 28 i 29 października 2021 r. w godz. 10.00 – 18.00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wałbrzychu przy ul. Kilińskiego 1.
Żywa Biblioteka w Wałbrzychu jest realizowana przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej UP-DATE i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wałbrzychu i odbywa się w ramach inicjatywy „Żywa Biblioteka – nowa perspektywa rozwoju” wspieranej przez Fundusz Obywatelski zarządzany przez Fundację dla Polski.
Źródło: Żywa Biblioteka / Human Library Wałbrzych