Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza wszystkich mieszkańców Wawra i osoby zainteresowane historią Warszawy do współtworzenia wystawy prezentującej cyfrowe zbiory archiwalne, ukazujące dzielnicę Wawer na przestrzeni lat.
– Jeśli macie w swoich zbiorach stare zdjęcia Wawra, na których widać dawne osiedla, zabytkowe budynki czy miejsca, które już nie istnieją, zapraszamy do udziału w zbiórce. Chcemy stworzyć wystawę, która pokaże, jak zmieniała się ta dzielnica z perspektywy jej mieszkańców – mówi Bogumiła Nowacka, kuratorka wystawy.
Wystawa zostanie zaprezentowana jesienią tego roku. Będą jej towarzyszyć warsztaty dotyczące pracy ze źródłami, procesu tworzenia fotografii, prezentacje związane z obsługą historycznych urządzeń fotograficznych oraz wideo.
Materiały, z których powstanie wystawa, pochodzą z Digipunktu – pierwszego w Polsce punkt digitalizacji archiwów domowych, który od 2020 roku działa nieodpłatnie dla mieszkańców Warszawy. Jego siedziba mieści się w dzielnicy Wawer.
– W ciągu dwóch lat zdigitalizowaliśmy ponad 30 000 fotografii, kaset VHS, slajdów, negatywów z Warszawy i okolic. W tym roku postanowiliśmy podzielić się naszymi zbiorami pochodzącymi z największej i najbardziej zielonej dzielnicy Warszawy – mówi Bogumiła Nowacka.
Archiwalne fotografie można przynosić do Digipunktu przy Płowieckiej 77 od wtorku do czwartku od 10.00 do 13.00. Zbiórka potrwa do 31 maja.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków dzielnicy Wawer, m.st. Warszawy.
Kontakt
Bogumiła Nowacka (bogumila@wielkiehistorie.pl, 789 387 581)
Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Organizacja pożytku publicznego zajmująca się edukacją historyczną oraz popularyzacją historii. Fundacja na rzecz Wielkich Historii wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesności, korzystając z doświadczeń przeszłych pokoleń. Aktywność fundacji opiera się przede wszystkim na narzędziach internetowych oraz spotkaniach w przestrzeni miejskiej. Prowadzi działania edukacyjne („Zaopiekuj się pamięcią”), organizuje konkursy ogólnopolskie („Baczyński bez filtra”, „Śladami bohaterów Armii Krajowej”), prowadzi archiwum społeczne („Digipunkt”), tworzy wystawy („Ostatni dzień lata. 1939”) czy wirtualne muzea (Tadeusza Kościuszki czy Polskiego Państwa Podziemnego).