Dobiegł końca projekt "Stawiam na Pracę". Był on realizowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjna Kapitał Ludzki (PO KL), przez Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM w Katowicach. Uczestnicy to mieszkańcy woj. śląskiego, osoby uzależnione, trwale bezrobotne.
Ilona Opaszewska: Są to osoby, które potrzebują szczególnego wsparcia, nie tylko w pozyskaniu pracy, ale również w utrzymaniu trzeźwości. Taki projekt jak „Stawiam na pracę” pozwala na kompleksowe wsparcie takich osób, zwiększa ich szanse na wprowadzenie zmian w życiu. Wielu osobom już się udało, czasami nie wiele trzeba, by zmienić swoją sytuację, najważniejszy jest odpowiedni impuls do działania, pomoc fachowców. W przypadku niektórych osób wystarczy zmiana perspektywy postrzegania swojej osoby, wzrost pewności siebie. Nie bez znaczenia jest też nabycie umiejętności poruszania się po rynku pracy - wiedza jak profesjonalnie przygotować dokumenty aplikacyjne, jak zachować się podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą, w końcu jak zrobić dobre wrażenie. Czasem trzeba również podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. To wszystko składa się na sukces, czyli zdobycie zatrudnienia. By się udało potrzebne są oczywiście chęci. Większość uczestników projektu, która naprawdę chciała znaleźć pracę już pracuje.
Pierwsze sukcesy już są, ale nie obyło się też bez trudności.
Ilona Opaszewska: Najtrudniejsze w realizacji projektu było zdobycie zaufania uczestników/ uczestniczek projektu. Większość z nich była mocno doświadczona przez życie, miała trudne doświadczenia z różnymi instytucjami pomocowymi, nie posiadała oparcia wśród najbliższych. Jeżeli do tego dojdzie niskie poczucie własnej wartości, brak pewności siebie i poczucie bezsilności to praca na tym, aby takie osoby się otworzyły, spróbowały ponownie przejąć kontrolę na własnym życiem jest bardzo trudna. Było to możliwe dzięki treningom motywacyjnym, od których rozpoczynał się projekt. Treningi trwały 10 dni, były swego rodzaju lekcją otwartości, poprawnej komunikacji, radzenia sobie ze stresem, zajęcia pomogły również w odbudowaniu poczucia własnej wartości. Była to trudna praca dla prowadzących treningi, ale przede wszystkim dla uczestników, którzy mierzyli się ze swoimi słabościami. Aby wzmocnić ten proces, uczestników projektu wspierał dodatkowo coach zatrudnienia, który z jednej strony pomagał w poruszaniu się po rynku pracy, z drugiej strony był osobą, która wspierała uczestników w chwilach zniechęcenia.
Pojawiały się też utrudnienia o charakterze proceduralnym, częste zmiany interpretacji wytycznych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki wprowadzały zawirowania w realizacji projektu.
Ilona Opaszewska: Często w ciągu kilku czy kilkunastu tygodni interpretacje dotyczące jednej sprawy były zmianie kilkakrotnie co powodowało chaos i zamieszenie oraz ciągłą niepewność co do prawidłowości podejmowanych decyzji. Dodatkowym problem było znaczne opóźnienie w przekazaniu nam pierwsze transzy dotacji przez instytucję pośredniczącą. Spowodowało to konieczność zmiany harmonogramu realizacji projektu oraz zaangażowania środków własnych. Pomimo całego zamieszania realizacja projektu przebiegła sprawnie i zgodnie z założeniami projektu. Dużym wsparciem była dla nas opiekunka projektu w instytucji pośredniczącej, która wspierała nas w poprawnej interpretacji wytycznych i przepisów, oraz w podejmowaniu decyzji.
Po zakończeniu projektu, około 40% uczestników/ uczestniczek znalazło zatrudnienie.
Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego Meritum, planuje pozyskać w przyszłości środki na realizację kolejnych projektów skierowanych do osób uzależnionych, trwale bezrobotnych.
W załączniku znajdą Państwo wywiad z koordynatorką projektu będący próbą podsumowania "Stawiam na Pracę".