Podsumowanie działalności FAF w 2023 roku. Społeczne Centrum Fotografii i digitalizacja
To był kolejny udany rok w działalności Społecznego Centrum Fotografii, prowadzonego od czterech lat przez Fundację Archeologia Fotografii oraz Stowarzyszenie Sputnik Photos na ulicy Chłodnej 20 w Warszawie. Podobnie jak w poprzednich odsłonach, ubiegłoroczny program SCF-u obfitował w ogólnodostępne wystawy, pokazy współczesnych fotografek_ów, oprowadzania, prelekcje i inne inicjatywy dążące do poszerzania naszej wiedzy o warsztacie i historii fotografii oraz integracji różnorodnych grup odbiorczyń_ców.
Dziękujemy wszystkim osobom, które uczestniczyły w naszych inicjatywach! Dzięki Wam udało nam się zrealizować:
- 2 wystawy historyczne zorganizowane przez FAF – „(Błąd) w inwentarzu” na 15-lecie działalności oraz wystawę indywidualną „Fabryka złudzeń. Fotografie Danuty Rago”, kuratorowaną przez Weronikę Kobylińską;
- 1 wystawę fotografii współczesnej – “NO.11”, zorganizowaną przez absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos;
- 2 oprowadzania tematyczne z tłumaczeniem na Polski Język Migowy;
- 2 wykłady poświęcone historii fotografii, towarzyszące wystawom FAF – „Anarchiwa – okruchy, śmieci, cmentarze” Piotra Sadzika oraz „Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce” Adriana Wykroty;
- 2 wykłady dla studentów o działalności SCF i FAF z komentarzem do wystawy;
- 1 spotkanie z mińską szkołą fotografii;
- wspieraliśmy kwerendy archiwalne;
- powstała witryna artystyczna na Chłodnej, kuratorowana przez Jana Brykczyńskiego, w której swoje projekty fotograficzne zaprezentowały_li: Katerina Kouzmitcheva, Justyna Streichsbier, Wiktor Dąbkowski, Milena Soporowska, Konrad Dobrucki i Joanna Szpak-Ostachowska;
- 2 fotospacery dla warszawiaków prowadzone przez Agnieszkę Rayss i Karolinę Gembarę;
- 1 przegląd portfolio prowadzony przez Sputnik Photos;
- 2 warsztaty dla osób niedowidzących we współpracy z Fundacją Wielozmysły;
- włączenie do katalogu Czytelni SCF 350 nowych rekordów bibliotecznych;
- opracowanie i włączenie 2885 nowych obiektów do Wirtualnego Muzeum Fotografii;
- cykl międzypokoleniowych warsztatów fotograficznych zorganizowany z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Cam Nowolipie;
- szkolenie z uwrażliwiania na potrzeby różnych grup odbiorców, w tym osób starszych.
Digitalizacja w 2023 roku
W 2023 roku w ramach programu “Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdigitalizowałyśmy 2855 fotografii. Wszystkie dostępne są w naszym Wirtualnym Muzeum Fotografii, które gromadzi w tym momencie aż 87191 rekordów.
Danuta Rago
Wśród 2855 rekordów znalazło się 1695 zdjęć Danuty Rago, której poświęciłyśmy w tym roku wystawę indywidualną. Są to między innymi: fotoreportaż ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, dokumentacja renowacji Panoramy Racławickiej z 1983 roku, fotografie z Międzynarodowych Targów Poznańskich czy zdjęcia z podróży fotoreporterki do Stanów Zjednoczonych.
Maciej Musiał
Do naszej bazy trafiło również 470 fotografii Macieja Musiała. Wśród nich najbardziej spektakularny wydaje się zbiór 177 zdjęć z pobytów fotoreportera u Simony Kossak i Lecha Wilczka w Białowieży. Poza tym miłośnikom baletu proponujemy sesję z baletmistrzem Henrykiem Giero, a tym, którzy preferują sztuki wizualne – spotkanie z Zofią Romanowicz z 1972 roku w jej Galerii Lambert w Paryżu.
Harry Weinberg
Kolejnym fotografem, którym zajmowałyśmy się w tym roku był Harry Weinberg. W 2023 roku zdigitalizowałyśmy 470 zdjęć cenionego fotoreportera magazynu “Polska”. W zestawie zdjęć na ten rok znalazły się dokumentacje przedstawień Teatru Hybrydy, które Weinberg wykonywał na początku swojej kariery, fotoreportaż o “platerówkach” – żołnierkach 1 Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater, dokumentacja XI Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Jazz Jamboree” z 1968 roku i wiele innych ciekawych materiałów.
Jan Fleischmann
W końcu rozbudowałyśmy Wirtualne Muzeum Fotografii o 250 zdjęć Jana Fleischmanna. Wśród nich są zdjęcia produktów zakładów sprzętu oświetleniowego Polam, fotografie reklamowe wykonywane dla czasopisma ilustrowanego “Nowe i Najnowsze. Magazyn chemiczny dla wszystkich” czy fotoreportaż z budowy warszawskiego osiedla Piaski opublikowany w “Literaturze” w 1973 roku.
Projekty współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Fundacja Archeologia Fotografii