Podróż ku edukacji jutra – ruszyła kolejna educja programu Teach for Poland
Według badania przeprowadzonego przez RAND Corporation podczas pandemii odsetek nauczycieli zagrożonych wypaleniem zawodowym wzrósł z 25% do 57%, a coraz więcej z nich rozważa odejście z zawodu. Tylko w Warszawie brakuje prawie 3000 nauczycieli. Konsekwencją lat zaniedbań jest spadek zainteresowania zawodem nauczyciela wśród młodych osób.
Odpowiedzią na ten problem jest Program Rozwoju EduLiderstwa prowadzony przez fundację Teach for Poland. Fundacja oferuje 50 osobom, które właśnie ukończyły studia lub są początkującymi nauczycielami zaawansowany, 2-letni program rozwojowy o wartości 46 000 zł.
W trakcie Programu Rozwoju EduLiderstwa uczestniczki i uczestnicy przez dwa lata pracują w publicznej szkole, uczą dzieci, prowadzą projekty społeczne i biorą udział w licznych warsztatach rozwijających miękkie i twarde kompetencje.
Ważnym elementem naszego Programu jest blisko miesięczny Instytut Wakacyjny, w trakcie którego przyszli liderzy i liderki sektora edukacyjnego otrzymają bagaż niezbędnych kompetencji i doświadczeń, który umożliwi im wprowadzenie nowoczesnych metod nauczania do szkół.
Każda edycja Programu Rozwoju EduLidertstwa to kolejne kilkadziesiąt osób, które zmieniają system edukacji od środka. Ten model pracy sprawdził się już w wielu państwach. Sieć Teach for All, której Teach for Poland jest częścią, ma swoje sekcje w ponad 60 krajach, gdzie osiąga sukcesy. Chociażby w 2021 wiceministrą edukacji w Bułgarii została była prezeska i założycielka Teach for Bulgaria, a w Londynie już co dziesiąty nauczyciel jest po programie Teach First UK.
Nowe wyzwania
Jak w obliczu wojny w Ukrainie, budować i wdrażać skuteczne strategie integracji, edukacji opartej na otwartości i wielokulturowości?
W badaniach z 2021 roku (https://www.nber.org/papers/w28596) naukowcy przeanalizowali obecność uczniów imigrantów w szkołach na Florydzie i doszli do wniosku, że ich obecność ma „pozytywny wpływ na osiągnięcia akademickie uczniów urodzonych w USA”. Podnoszą się wyniki testów, gdy wzrasta liczebność imigrantów w klasie.
Stoi przed nami wielkie wyzwanie. Musimy skutecznie zintegrować dzieci z Ukrainy w polskich szkołach. Młodzi, ambitni i otwarci ludzie, którzy uczestniczą w Programie Rozwoju EduLiderstwa mogą temu wyzwaniu sprostać i nauczyć dzieci i młodzież, jak wartościowe jest poznawanie i poszanowanie innych kultur.
Polski system edukacji potrzebuje zmian organizacyjnych i strukturalnych, ale potrzebuje również kompetentnych, wykształconych i osób. Mówiąc potocznie – potrzebuje świeżej krwi. W Teach for Poland szanujemy nauczycieli. Nie uważamy, że odpowiadają za problemy polskiej szkoły, ale jednocześnie wraz z pędzącymi zmianami na świecie, widzimy potrzebę rozwoju kompetencji u nauczycielek i nauczycieli.
EduLiderki i EduLiderzy, którzy ukończą Program Rozwoju EduLiderstwa to ludzie, którzy będą tworzyli cały system edukacji, od pracy w szkole, przez samorządowe biura edukacji, po ministerstwa.
Rekrutacja
Rekrutacja do 3. edycji bezpłatnego Programu Rozwoju Eduliderstwa w Polsce odbywa się pod hasłem PODRÓŻ KU EDUKACJI JUTRA.
Szukamy osób, które chcą się rozwijać i zmieniać świat przez edukację, pracują lub planują pracę w szkole albo przeciwnie – nigdy jej nie planowały, a może w tym roku zmienią zdanie…?
Podczas wspólnej podróży będzie wiele okazji, by podważać status quo i dominujące modele edukacji oraz stać się częścią społeczności odważnych, ambitnych, zdeterminowanych i zaangażowanych społecznie ludzi.
– Program Rozwoju EduLiderstwa to dwuletnia podróż, a jak wiadomo – podróże kształcą! Podczas tej wyprawy wzmocnisz kompetencje liderskie i pedagogiczne oraz będziesz częścią ruchu realnych zmian w polskim społeczeństwie – mówi Katarzyna Nabrdalik, Prezeska Fundacji.
Start programu w lipcu 2023. Rekrutacja ruszyła 13 lutego 2023 r.
W programie m.in. spotkanie z ponad 20 ekspertami:
- Członkami lokalnej i globalnej społeczności Teach for All, której Fundacja jest częścią
- Trenerami Instytutu Wakacyjnego, którzy podczas praktycznych warsztatów dzielą się wiedzą od szkolnej codzienności przez zagadnienia prawne aż po nowoczesne wątki metodyczne, neurodydaktykę i self-care
- Tutorami, którzy wspierają w budowaniu spójnej, odważnej i nowoczesnej ścieżki kariery w sektorze edukacji
Program to też zaskakujące spotkania, wydarzenia, doświadczenia, integracja, networking, projekty i oddolne inicjatywy.
Znakiem firmowym programu jest skuteczne budowanie wspierającej się nawzajem społeczności, nastawionej na efektywne działanie oraz rozwój kompetencji liderskich.
Wierzymy, że to właśnie dzięki sile i sprawczości Eduliderek i Eduliderów Fundacji, uczniowie zyskają dostęp do wysokiej jakości edukacji godnej XXI wieku, co będzie miało wpływ na rozwój społeczności lokalnej i przyszłego pokolenia.
Szukamy osób nastawionych na zmianę poprzez współpracę, które nie boją się wyjść z inicjatywą, patrzą w przyszłość z gotowością do działania, pragną zmian w polskim systemie edukacji, widzą siebie jako przyszłych liderów opinii, doradców i doradczyń w ministerstwie, założycieli start-upów czy organizacji III sektora, mają na uwadze rozwój uczniów, którzy jako nowe pokolenie będą odpowiedzialni za kraj, w którym żyjemy.
Program, zasady rekrutacji: https://teachforpoland.org/dolacz-do-programu-teach-for-poland/.
Źródło: Teach for Poland