Najwięcej kobiet działa w stowarzyszeniach z województwa podlaskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego.
W województwie podlaskim, najbardziej „ukobieconym” – w przeciętnym stowarzyszeniu kobiety stanowią 58% zrzeszonych osób. Na drugim miejscu jest województwo pomorskie, a na trzecim świętokrzyskie.
Warto zaznaczyć, że ponadprzeciętna reprezentacja kobiet w stowarzyszeniach tych regionów wcale nie jest związana z ich nietypową strukturą branżową. Najbardziej „męskie” są bowiem stowarzyszenia zajmujące się sportem, turystyką, rekreacją i hobby, a we wspomnianych województwach udział stowarzyszeń sportowych jest podobny do tego występującego w całej Polsce.
Pozostaje więc pytanie – czy to kobiety w podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim są bardziej aktywne, czy mężczyźni wyjątkowo bierni i niezainteresowani działaniem społecznym?
Sytuacja w całej Polsce: W przeciętnym stowarzyszeniu kobiet i mężczyzn wśród członków jest niemal tyle samo. Proporcja płci w przeciętnym stowarzyszeniu zależy oczywiście od branży, w której działa organizacja.
Najwięcej mężczyzn (przeciętnie 68%) zrzeszonych jest w stowarzyszeniach sportowych. Z kolei kobiety dominują w stowarzyszeniach zajmujących się pomocą społeczną (71%), ochroną zdrowia (69%), edukacją i wychowaniem (64%) oraz kulturą i sztuką (57%).
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [fakty.ngo.pl]