Fundacja Synapsis, wraz z reżyserem Maciejem Piwowarczukiem i firmą World of VR, przygotowała specjalny film osadzony w wirtualnej rzeczywistości, który pozwala odczuć, co przeżywa osoba z zespołem Aspergera na co dzień. Głosu w filmie udzielił Bartłomiej Topa, współpracujący na co dzień z fundacją Synapsis.
Fundacje coraz częściej sięgają po nowe technologie i mają świadomość, że te przestały kojarzyć się tylko z efekciarstwem. Coraz częściej to narzędzia, które pozwalają w sposób sugestywny komunikować i zobrazować przekaz albo wspomóc codzienne działania. Odbiór filmu VR, który działa na wiele zmysłów i pozwala poczuć, jakbyśmy byli uczestnikami wydarzeń, jest znacznie bardziej sugestywny niż klasyczne wideo. Wykorzystanie tej technologii przez Synapsis jest przykładem odpowiedniego doboru technologii do przekazu.
Synapsis zamierza również wykorzystać narzędzia związane z wirtualną rzeczywistością do pracy z osobami z autyzmem i zespołem Aspergera.
Polska na tle Europy charakteryzuje się niskim poziomem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pracuje jedynie co piąta osoba niepełnosprawna, a większość niepełnosprawnych pracowników najemnych jest zatrudnionych w zakładach pracy chronionej.
Odsetek nigdy nie pracujących, chorujących psychicznie, jest najwyższy w porównaniu z innymi grupami niepełnosprawnych i kształtuje się na poziomie 37%.
Film 360º fundacji Synapsis można zobaczyć poniżej: