Czy lubimy swoich sąsiadów? Czy w ogóle ich znamy? Po_znajmy się! Ratusz zachęca do wspólnego świętowania z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada, który przypada 27 maja. Mieszkańcom, którzy chcą zorganizować lokalne wydarzenia miasto oferuje wsparcie organizacyjne i pakiety sąsiedzkie.
– W tym roku wszyscy zyskaliśmy nowe sąsiadki i nowych sąsiadów. Niektórzy z nich przeprowadzili się z innych miejscowości czy dzielnic, inni zza ukraińskiej granicy – przypomina Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu. – Dzień Sąsiada to dobra okazja, by razem miło spędzić czas i bliżej się zapoznać.
Dzień Sąsiada to święto obchodzone na całym świecie. W Europie objęte jest patronatem Komisji Europejskiej. Chodzi w nim o wspólne spędzenie czasu przez sąsiadów. Miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania. W ramach świętowania można spotkać się przy wspólnym stole, razem zadbać o osiedlową zieleń czy zorganizować sąsiedzką wyprzedaż garażową. Co roku sąsiedzi w całej Warszawie inicjują takie lokalne spotkania.
Podobnie jak w zeszłym roku, mieszkańców w obchodach Dnia Sąsiada wspiera Fundacja Kulturotwórcza Grupa w Działaniu.
– Powiedzcie nam, czy organizujecie coś w swojej okolicy i na jakim etapie przygotowań jesteście. Dajcie nam znać, czy i jakiego wsparcia potrzebujecie w organizacji waszego wydarzenia. Podpowiemy wam, gdzie szukać rozwiązań – apeluje do mieszkanek i mieszkańców Martyna Klejnowska-Cziszewska, koordynatorka akcji z ramienia Grupy w Działaniu.
Wśród oferowanego przez Grupę w Działaniu wsparcia znajdują się m.in. warsztaty tematyczne (np. spotkanie o tym jak zorganizować ekologiczny Dzień Sąsiada, które odbędzie się już w najbliższą środę) oraz wsparcie indywidualne dla początkujących. Zgłaszać mogą się grupy sąsiedzkie. Wypełniając formularz zgłoszeniowy można dać znać organizatorom jakiego wsparcia jeszcze nam potrzeba w organizacji osiedlowego, sąsiedzkiego spotkania.
W kilku dzielnicach dostępne są także mini-granty. To wsparcie organizacyjne i finansowe (do 2 tysięcy złotych) dla inicjatyw sąsiedzkich mieszkańców. Do 16 maja zgłaszać można pomysły na działania na Bielanach, Ursynowie, Żoliborzu oraz w Wesołej i Rembertowie (więcej informacji), a do 20 maja zaproponować projekt dla Starej Pragi, Nowej Pragi oraz Kamionka (więcej informacji).
W organizacji Dnia Sąsiada pomocne będą także sprzęty, które za darmo można wypożyczać w ramach portalu internetowego Spółdzielnia Kultury. Dzięki wyszukiwarce znaleźć można tu potrzebne przedmioty, przestrzenie czy sprzęty w interesującej nas dzielnicy – np. maszyna do robienia popcornu, akcesoria cyrkowe czy megafon. Udostępniają je głównie warszawskie instytucje, urzędy i organizacje pozarządowe.
– Ostatnie lata – pandemia i kryzys uchodźczy – były dla nas wszystkich wyzwaniem, ale pokazały też, że samopomoc sąsiedzka i polska gościnność wcale nie zanikły. Praca z domu, spędzanie czasu wolnego w okolicy, wybieranie mniej zatłoczonych, lokalnych sklepików i kawiarni, przypomniało nam, że bliska okolica może być dla nas źródłem radości i nowych znajomości – mówi dyr. Karolina Zdrodowska.
Oficjalny Europejski Dzień Sąsiada przypada w tym roku w piątek 27 maja. Ratusz zachęca jednak do świętowania w dowolnym momencie w maju lub w czerwcu, tak by sąsiedzi mogli wybrać najbardziej dogodny termin.
Na ogólnowarszawskiej stronie Dnia Sąsiada znajduje się mapka zaplanowanych wydarzeń. Korzystając z formularza zgłoszeniowego można dodać swoje wydarzenie lub chęć jego zorganizowania z prośbą o wsparcie (dla początkujących).
Źródło: Urząd m.st. Warszawy