W dniach 22-23 lutego 2012 roku we Wrocławiu odbyło się VI spotkanie regionalne Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa. Tym razem byliśmy gośćmi na Dolnym Śląsku. Spotkanie kierowane było do osób, które zasiadają w komitetach i podkomitetach monitorujących programy operacyjne. Na spotkanie przybyło ponad 50 osób, które były przedstawicielami organizacji pozarządowych, związków zawodowych, administracji rządowej oraz samorządowej.
Spotkanie rozpoczęła Agata Wiśniewska-Górczewska – Dyrektor Programu Reprezentacji NGO Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Następnie w imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca gości powitała Mirosława Kwiatek, Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
Sesja otwierająca rozpoczęła się prezentacją pani Dyrektor Mirosławy Kwiatek pod tytułem: „Udział partnerów społeczno-ekonomicznych w monitorowaniu i wdrażaniu PO KL oraz zmiany w województwie dolnośląskim dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu i Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki w kontekście komplementarności”. Podczas wystąpienia zostały zaprezentowane kierunki działań na rzecz wzmocnienia partnerstwa w ramach PO KL w latach 2011 – 2015 oraz model rekomendowany przez Instytucję Zarządzającą PO KL jako optymalny, w którym partnerstwo jest przedstawione jako przestrzeń debaty.
Pani Dyrektor Mirosława Kwiatek przedstawiła także poziom kontraktacji i wydatkowania jako stopień wykorzystania alokacji w latach 2007-2013 na tle innych województw, który wynosi w województwie dolnośląskim w przypadku stopnia realizacji alokacji – przy podpisywaniu umów 68,97% i jest wyższy od średniej krajowej o ponad 4 %, a w przypadku wydatkowania wynosi 47,21% i jest wyższy od średniej krajowej o prawie 3 %.
Kolejnym prelegentem był Sławomir Sobieszek, Dyrektor Wydziału Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, który przedstawił uczestnikom prezentację pt. „Realizacja zasady partnerstwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013”. W prezentacji został przybliżony skład i sposób funkcjonowania Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego oraz zaprezentowano stopień realizacji zobowiązań na lata 2007-2013 dla poszczególnych priorytetów. W województwie dolnośląskim jest on najwyższy w Priorytecie 7 Rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej na Dolnym Śląsku („Edukacja”) i 8 Modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku („Zdrowie”) i wynosi odpowiednio dla:
- podpisanych umów o dofinansowanie – Priorytet 7 - 97,60% , Priorytet 8 - 97,70%,
- zatwierdzonych wniosków o płatność – Priorytet 7 – 63,31% , Priorytet 8 – 68,48%,
- płatności dokonanych na rzecz beneficjentów – Priorytet 7 – 62,96% , Priorytet 8 – 68,20%.
Następną mówczynią była Violetta Sołtysik ze Stowarzyszenia ekologicznego Eko – Unia, członkini Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego. Wypowiedziała się ona na temat konsultowania z przedstawicielami ekologów projektów wybieranych do dofinansowania z RPO WD, przedstawiając system konsultacji oraz jego funkcjonowanie i skuteczność.
Przedostatnim prelegentem był Maciej Zathey, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Celem jego wykładu „Strategia rozwoju regionalnego narzędziem realizacji polityki rozwoju - pomoc czy przeszkoda?”, kierunkowego dla spotkania, była prezentacja koncepcji, planów i działania strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa w kontekście działań unijnych, krajowych i ponadregionalnych (dotyczących projektu strategii dla Polski Zachodniej).
Sesję otwierającą zakończyła Agata Wiśniewska–Górczewska, która przedstawiła podsumowanie dotychczasowej działalności Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa, w tym efekty spotkań regionalnych, jak uwagi do projektów rozporządzeń komisji Europejskiej dotyczących Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego czy wypracowanie harmonogramu prac nad regionalnymi Planami działania dla PO Kapitał Ludzki.
Pierwszy dzień spotkania regionalnego KSTP zakończył udany Wieczór Promocji Regionu – uczestnikom spotkania zostały zaprezentowane uroki Wrocławia nocą między innymi Ostrów Tumski i Archikatedra Wrocławska. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Centrum Nauk o Żywności – obiektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz degustacja produktów regionalnych. Za organizację wieczoru regionalnego odpowiadał Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Drugi dzień spotkania w całości podporządkowany został warsztatom. Uczestnicy pracowali w dwóch grupach nad tematami dotyczącymi wpływu na polityki regionu partnerów społeczno ekonomicznych i funkcjonowania Forum Partnerów Społeczno Ekonomicznych dla województwa dolnośląskiego.
Grupa pierwsza pod przewodnictwem Marii Miki z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Marcina Kowalskiego, pełnomocnika regionalnego Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, członków Podkomitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki na Dolnym Śląsku, zajęła się tematem Forum. Podczas warsztatów zidentyfikowano główne obszary działania Forum Partnerów Społeczno-Gospodarczych i przedstawiono propozycje. jak można je wzmocnić.
Druga grupa wraz z prowadzącymi: Waldemarem Weihsem z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Mariuszem Kołodziejem z Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich, przedstawiła propozycje dotyczące tego, jak można wzmocnić wpływ partnerów społeczno-ekonomicznych na polityki publiczne w regionach. Zidentyfikowano główne problemy i przedstawiono próby ich rozwiązania. Więcej na temat warsztatów w osobnym podsumowaniu, które zostanie opublikowane w ciągu najbliższych dni.
W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego za objęcie wydarzenia patronatem honorowym oraz organizację wspaniałego wieczoru regionalnego, paniom z UMWD za pomoc i zaangażowanie w organizację spotkania, Hotelowi Orbis za miłą obsługę, ale przede wszystkim ogromnie dziękujemy Uczestnikom spotkania za zaangażowanie w działanie Sieci!
VII spotkanie regionalne KSTP odbędzie się w województwie śląskim w dniach 18-19 kwietnia, a jego tematem przewodnim będzie ewaluacja jako narzędzie polityki rozwoju: budowanie koncepcji ewaluacji, jak czytać ewaluacje, mapa - gdzie szukać wyników badań, doświadczenia partnerów społeczno-ekonomicznych w komitetach i podkomitetach monitorujących dotyczace wpływu na zamawianie ewaluacji przez komitety.
Źródło: OFOP