Szukali miejsca, które wymagało wsparcia. Z potrzeby serca wzięli do rąk pędzle, odświeżyli i posprzątali pomieszczenia. Tym sposobem uczcili Dzień Wolontariusza.
Idea akcji „Wolontariackie Supermoce” narodziła się w ubiegłym roku. Wtedy to grupa wolontariuszy z poznańskich organizacji pozarządowych wyremontowała pomieszczenia Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej nad jeziorem Kierskim.
Akcja odbiła się pozytywnym echem w środowisku. Wolontariusze zamarzyli, aby ją kontynuować. W tym roku pomoc zaproponowali Stowarzyszeniu Zupa na Głównym. Organizacja na co dzień pomaga tym, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na zakręcie życia: ubogim, bezdomnym, chorym, niepełnosprawnym i każdemu, kto tej pomocy potrzebuje. Stowarzyszenie dostarcza osobom w kryzysie środki czystości, ubrania oraz ciepłe posiłki.
Wolontariackie spotkanie zorganizowano 1 grudnia. Grupa dziesięciu osób pracowała przez około dziesięć godzin. Odświeżyła dwa pomieszczenia i posprzątała po remoncie.
– Takie akcje dodają mi energii do działania. Dzięki nim uczymy się współpracować, łączymy siły, żeby razem zrobić coś dobrego. Na co dzień sami korzystamy ze wsparcia wolontariuszek i wolontariuszy. Teraz sami mogliśmy się nimi stać – mówi Justyna Schaefer-Kurkowiak, prezeska Fundacja NIWA Edukacji i Rozwoju.
Akcja była formą świętowania Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który przypada 5 grudnia. – Dziękuję naszym wolontariuszom, że po raz drugi pokazali swoje supermoce oraz firmie Capgemini, która dostarczyła rękawiczki na potrzeby remontu – dodaje prezeska.
Koordynatorami działań były: Stowarzyszenie Centrum PISOP i Stowarzyszenie Centrum CREO we współpracy z Fundacją NIWA Edukacji i Rozwoju oraz Fundacją Pomocy Wzajemnej BARKA.
Akcja była organizowana w ramach projektów:
„CAMP – Centrum Aktywnych Mieszkańców w Poznaniu” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
„Poznańskie Centrum NGO”. Projekt realizowany jest ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"