Po konsultacjach ustawy o zasadach realizacji programów operacyjnych polityki spójności
Trwają prace nad przygotowaniem się naszego kraju do wydatkowania funduszy unijnych z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Warto, by w procesie uwzględnić rozwiązania, które potem będą sprzyjały promowaniu partycypacji maksymalnie dużej grupy różnych obywateli.
Trwają prace nad przygotowaniem się naszego kraju do wydatkowania funduszy unijnych z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. 5 marca 2014 zainicjowano negocjacje Umowy Partnerstwa 2014-2020 z Komisją Europejską. Po dogadaniu się w tej sprawie, rozpoczną się rozmowy z Brukselą na temat przygotowanych w Polsce projektów programów operacyjnych. Równolegle trwają też prace nad dostosowaniem krajowego ustawodawstwa do procesu realizacji zawartych w nich zapisów. Warto, by w całym procesie uwzględnić rozwiązania, które potem będą sprzyjały promowaniu partycypacji maksymalnie dużej grupy różnych obywateli. Oparty na takich zasadach system wydatkowania tych środków pozwoli też na upowszechnianie postaw i kompetencji związanych ze współpracą i zaangażowaniem w proces podejmowania decyzji, które zaowocują na przyszłość.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne jako narzędzie współpracy między samorządami
Nie ma niestety nigdzie mowy o włączeniu do współpracy partnerów należących do innych sektorów gospodarki. Jednak same ZIT mogą być realizowane na zasadzie finansowania projektów wybieranych w drodze pozakonkursowej oraz składanych zgodnie z ogólną procedurą projektową ustaloną dla wydatkowania funduszy unijnych (art. 35 – 46 ustawy). Autorami propozycji takich działań mogą być zarówno organizacje pozarządowe, jak i spełniające odpowiednie kryteria firmy czy nawet inne podmioty, w tym te podległe samorządowi terytorialnemu. W odniesieniu do samego ZIT przewidziano nawet, że lista takich wstępnych projektów promowanych do wyboru w trybie pozakonkursowym może być przygotowywana razem ze wspomnianą strategią ZIT. Należy jednak ubolewać, że zabrakło w tym samym miejscu procedury umożliwiającej udział partnerów społecznych i obywatelskich w formułowaniu takiej listy działań, potrzebnych do realizacji celów danej strategii. Udział w wyborze projektów do dofinansowania przez właściwą instytucję zarządzającą regionalnego programu operacyjnego oraz współpraca z tą instytucją przy przygotowaniu kryteriów wyboru projektów dla wyodrębnionych działań lub poddziałań dedykowanych ZIT zostały tylko zagwarantowane członkom danego związku ZIT (art. 29 ust. 9).
Co z Rozwojem Lokalnym Kierowanym przez Społeczność
Źródło: Instytut Spraw Publicznych