Po konsultacjach rozporządzenia o dostępie OPP do publicznej radiofonii i telewizji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej przygotowała projekt rozporządzenia w sprawie trybu postępowania związanego z nieodpłatnym informowaniem w programach publicznej radiofonii i telewizji o prowadzonej przez organizacje pożytku publicznego nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.
Prace nad rozporządzeniem są efektem wejścia w życie znowelizowanych przepisów Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Na mocy nowelizacji UDPP dokonała się zmiana art. 23a ustawy o radiofonii i telewizji. Zobowiązuje on KRRiT do określenia – w drodze rozporządzenia – trybu udostępniania organizacjom pożytku publicznego (OPP) czasu antenowego w publicznym radiu i telewizji, z uwzględnieniem różnorodności realizowanych przez organizacje zadań publicznych wynikających z UDPP i ich znaczenia dla społeczności.
Przepisy projektu rozporządzenia przewidują, że informacje na temat nieodpłatnej działalności pożytku publicznego prowadzonej przez organizacje będą rozpowszechniane w programach ogólnokrajowych Telewizji Polskiej S.A. i Polskiego Radia S.A. przez nie mniej niż 20 minut w okresie 1 miesiąca, oraz w programach regionalnych Telewizji Polskiej i spółek radiofonii regionalnej – przez nie mniej niż 30 minut w ciągu miesiąca. Warto dodać, że – jak wynika z § 4 projektu – KRRiT uznała, że do czasu rozpowszechniania tych informacji wlicza się również wszystkie informacje dotyczące nieodpłatnej działalności pożytku publicznego prowadzonej przez OPP prezentowane w audycjach lub innych przekazach. Jednostki publicznej telewizji i radiofonii będą zobligowane do składania Radzie kwartalnych sprawozdań z realizacji obowiązków nałożonych rozporządzeniem. Wzór takiego sprawozdania stanowi załącznik do projektu.
Projekt rozporządzenia został poddany konsultacjom społecznym, uwagi zgłosiło jednak zaledwie parę organizacji. Przedstawione postulaty dotyczyły przede wszystkim doprecyzowania wymiaru czasu nadawania audycji, w których emitowane będą informacje o nieodpłatnej działalności OPP. Wskazywano, że przewidziany w przepisach projektu rozporządzenia czas jest zbyt krótki; jak zauważono w toku spotkania konsultacyjnego, które odbyło się 27 maja 2010 r., wejście w życie tej regulacji wręcz pogorszyłoby sytuację OPP. Projekt nie określa też, kto miałby decydować o porze emisji audycji; przedstawiciele organizacji zgłaszali obawy, że programy o działalności OPP mogłyby być w związku z tym nadawane w godzinach najniższej oglądalności, co mijałoby się z celem ich prezentowania. Problemem może również okazać się możliwość zaliczenia do czasu rozpowszechniania audycji wszystkich informacji dotyczących nieodpłatnej działalności OPP. W takiej sytuacji – jak wskazywali reprezentanci organizacji – wszelkie wzmianki związane z działalnością OPP przedstawiane np. w programach informacyjnych mogłyby wliczać się do przewidzianego limitu czasowego i go całkowicie wyczerpywać.
Inne istotne uwagi odnosiły się do zagadnienia przyznawania dostępu OPP do zamieszczania informacji w telewizji i radiu. Rozporządzenie w żaden sposób nie reguluje tego problemu, co stwarza ryzyko, że decyzje tego rodzaju mogą być podejmowane uznaniowo. Ze względu na dużą liczbę OPP (obecnie jest ich ponad 7 tysięcy) niemożliwe jest przyznanie im dostępu do telewizyjnego i radiowego czasu antenowego na zasadzie równości. Jednak kryteria, które o tym dostępie będą przesądzać, powinny być z góry określone, transparentne i znane organizacjom. Uregulowanie ich będzie trudnym – i delikatnym – przedsięwzięciem.
Alternatywna propozycja projektu rozporządzenia określającego tryb nieodpłatnego informowania w publicznym radiu i telewizji o działalności OPP powstała w ramach Rady Działalności Pożytku Publicznego. Na razie nie została ona oficjalnie zaprezentowana, jednak zgodnie z zapowiedziami, projekt „alternatywny” stanie się przedmiotem dyskusji i prac w czasie czerwcowych spotkań RDPP.
Źródło: materiały własne ISP