18 marca 2010 w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego odbyła się konferencja pt. "SPLOT pomysłów na fundusze europejskie w Polsce". Konferencja podzielona została na część seminaryjną i warsztatową.
Jako pierwszy z zaproszonych gości wystąpiła Marta Kabara-Dziadosz, omawiając nowe możliwości, jakie dla organizacji pozarządowych niesie Program Operacyjny Kapitał Ludzki, ze szczególnym uwzględnieniem szans związanych z tworzeniem partnerstw. Została również omówiona kwestia zagrożeń, które mogą pojawić się w przypadku niewykorzystania możliwości oferowanych w ramach PO KL.
Druga prelekcja dotyczyła szans związanych z Regionalnym Programem Operacyjnym. Wystąpienie Alana Sierżęgi dotyczyło wsparcia, jakie organizacje pozarządowe mogą uzyskać w ramach RPO WP 2007-2013. Istotna część wystąpienia została poświęcona omówieniu błędów, jakie organizacje pozarządowe często popełniają podczas wypełniania wniosków. Kolejną część konferencji stanowiła prezentacja ośrodków wspierających trzeci sektor na Podkarpaciu - swoją ofertę i działania przedstawiły działający przy Towarzystwie ALTUM Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Rzeszowie oraz Inkubatory Trzeciego Sektora w Stalowej Woli i Rzeszowie, prowadzone przez Fundację Akademia Obywatelska i Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. Prezentacje ośrodków dotyczyły w szczególności zakresu udzielanego wsparcia, omówienia posiadanego zaplecza merytorycznego i technicznego, obszarów pomocy dla NGO oraz omówieniu bieżącej działalności i osiągniętych sukcesów.
Po przerwie kawowej rozpoczęła się druga - warsztatowa część konferencji dotycząca takich obszarów jak edukacja, integracja społeczna i rynek pracy.
Uczestnicy warsztatów poświęconych edukacji mieli możliwość omówienia poprawnego konstruowania diagnozy problemu, stanowiącej podstawę każdego projektu w PO KL. Wyjaśniono kwestię logiczności diagnozy i jej powiązania z pozostałymi sekcjami projektu, przedstawiono również tzw. dobre praktyki. Dodatkowo na przykładach zostało omówione formułowanie celów zgodnie z zasadą SMART.
Część warsztatowa poświęcona integracji społecznej dotyczyła praktycznych aspektów związanych z przygotowanie budżetów i wniosków w ramach PO KL, omówiono również działania i ogłaszane w ramach programu konkursy.
Podczas warsztatów dotyczących zatrudnienia, uczestnicy zajmowali się takimi tematami, jak identyfikacja potrzeb, planowanie działań oraz kwestia równości szans w aspekcie zatrudnienia. Konferencja zakończyła się wspólnym obiadem prelegentów i zaproszonych gości.
Źródło: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT