Po kilkuset latach na Zamek Niemodlin powraca muzyka
Po kilkusetletniej przerwie na Książęcy Zamek Niemodlin powraca muzyka. „Kaplica jest okaleczona, ale akustyka niezwykła”. Fundacja opiekująca się twierdzą odnawia kaplicę, chce przywrócić chór i organizować cykliczne koncerty.
Jej remont rozpoczął się w 2016 roku, po tym kiedy zamek przejęli od Włochów polscy właściciele. Nowi zarządcy naprawili dach, zabezpieczyli ściany, stropy, mury, sklepienia i filary.
XVII wieczna kaplica ma 200 metrów kwadratowych, zbudował ją Weighardt Promnitz, który władał państwem stanowym Niemodlin (Herrschaft Falkenberg) w latach 1600 – 1618. Kontynuował przebudowę zamku, którą zapoczątkował teść. Dobudował skrzydło północno-wschodnie wraz z kaplicą, skrzydło południowo-wschodnie oraz cztery wieże z klatkami schodowymi w narożach dziedzińca. Promnitz pozostawił następcom 177 tysięcy talarów długów, związanych w dużej mierze z przebudową zamku.
W kaplicy odbywały się integrujące lokalną społeczność spotkania, koncerty i nabożeństwa. Początkowo była to kaplica ewangelicka, od 1779 roku katolicka związaną z kryptą grobową rodu Praschma.
W przęśle zachodnim znajdował się chór muzyczny. Okna z witrażami autorstwa F.H. Commansa pochodzą z warsztatu Hertela. W 1870 roku przebudowano kaplicę i podniesiono ją o pół piętra. Widać efekt dekoracyjnych żeber, w narożach wznoszą się przyścienne półkolumny w porządku toskańskim.
Pomieszczenie przykrywa sklepienie kolebkowe z lunetami.
Burzliwa historia Książęcego Zamku Niemodlin 1313
Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najokazalszych i najpotężniejszych zamków w Polsce. Ma ponad 700 – letnią burzliwą historię. Wzniosła go rodzina książęca Bolesława I po to, aby bronić ziem opolskich. Przetrwał mimo wielu podbojów i groźnego pożaru. Był przebudowywany na rezydencję renesansową, później na barokową.
Właścicielami twierdzy były niemieckie rody arystokratyczne. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.
Od niedawna Zamek ma polskich właścicieli, którzy otworzyli go dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność.
Magiczna sceneria niemodlińskiego zamku urzeka turystów, fotografów i filmowców. W jego murach powstał film Jana Jakuba Kolskiego – Jasminum.
Źródło: Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313