Po drugim spotkaniu Koalicji Ekonomii Społecznej
15 grudnia 2010 r. w Księgarnio-Kawiarni TARABUK w Warszawie odbyło się drugie spotkanie Koalicji Ekonomii Społecznej „Ekonomia Społeczna i wyzwania Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR)”. Podczas spotkania przedstawiono założenia Koalicji i korzyści płynące z działania w jej ramach. Zaprezentowano również przykłady nowatorskich przedsięwzięć społecznych, w tym powstałych przy udziale przedstawicieli sektora komercyjnego.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia założeń inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact Network Polska, która rozwija się w Polsce od 2001 r. i jest platformą wymiany doświadczeń i zaangażowania w problematykę zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Następnie przybliżono założenia Koalicji Ekonomii Społecznej, która ma zrzeszać podmioty ekonomii społecznej i przedstawicieli biznesu aktywnie wdrażających w życie zasady odpowiedzialności społecznej. Głównym celem Koalicji jest zbudowanie optymalnego otoczenia dla rozwoju sektora ekonomii społecznej w Polsce oraz promowanie CSR.
Koalicja realizować się ma między innymi poprzez działania doświadczonych biznesmenów silnie zaangażowanych społecznie – tzw. Aniołów Ekonomii Społecznej. W trakcie spotkania o swoim przedsięwzięciu opowiedział między innymi pierwszy z Aniołów ES – pan Witold Buraczyński – doświadczony menadżer, właściciel dobrze prosperującej firmy prywatnej. Przedsięwzięcie to dotyczy stworzenia rentownego przedsiębiorstwa społecznego (hostelu), dzięki któremu tzw. trudna młodzież z województwa łódzkiego będzie miała szansę na dobry start.
Zaprezentowano również trzy odrębne, nowatorskie przedsięwzięcia prowadzone przez podmioty ekonomii społecznej: Magazyn uliczny WSPAK, Pracownia Rzeczy Różnych SYNAPSIS oraz Dolina Krzemowa.
- Magazyn uliczny WSPAK, którego wydawcą jest Fundacja Czynnej Filantropii SATORIS, to czasopismo uliczne, które jest źródłem utrzymania dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Wydawany co dwa miesiące w nakładzie 5000 egzemplarzy, magazyn jest współtworzony przez ludzi marginalizowanych i wykluczonych społecznie, głównie bezdomnych. Otrzymują oni połowę pieniędzy ze sprzedaży magazynu, który jest dystrybuowany na Dworcu Centralnym w Warszawie. Więcej informacji na temat magazynu znajduje się na stronie www.wspak.org.
- Pracownia Rzeczy Różnych SYNAPSIS jest pierwszym w Polsce przedsiębiorstwem społecznym stworzonym na rzecz osób z autyzmem. SYNAPSIS mieści się w Wilczej Górze pod Warszawą i obecnie zatrudnia 24 osoby chore na autyzm, działające w ramach kilku specjalistycznych pracowni: profesjonalnych usług poligraficznych, ceramiki, rzemiosła artystycznego, czy pracowni stolarskiej. Specyfika autyzmu nie pozwala prowadzić masowej produkcji – zamiast tego w SYNAPSIS powstają przedmioty unikatowe, „na miarę klienta”, lub krótkie, limitowane serie produktów. Więcej informacji: www.rzeczyrozne.pl.
- Dolina Krzemowa to projekt fundacji SYNAPSIS, którego celem jest wprowadzenie na rynek pracy osób chorych na Zespół Aspergera i wykorzystanie ich unikalnych cech: ogromnej cierpliwości w wykonywaniu schematycznych, powtarzalnych prac, dokładności, skrupulatności, uzdolnienia informatycznego i matematycznego oraz bezwzględnej uczciwości. Na zachodzie przygotowano specjalny model pracy, sprawdzający się w przypadku osób z tą niepełnosprawnością, który przenoszony jest obecnie do Polski. Model ten pozwala ludziom z Zespołem Aspergera na pracę na stanowiskach takich jak tester oprogramowania, osoba opracowująca bazy danych, czy archiwizator. Co więcej, dzięki temu modelowi spełnione zostają bardzo specyficzne, indywidualne wymagania poszczególnych klientów – każdy pracownik uczy się pracować według schematu zatwierdzonego przez klienta oraz korzystania z wybranego przez klienta zestawu narzędzi.
W podsumowaniu spotkania przedyskutowano kwestie oczekiwań wobec uczestników Koalicji Ekonomii Społecznej, od których wymagać się będzie zaangażowania w budowę podmiotów ekonomii społecznej, umiejętności udzielenia profesjonalnego doradztwa oraz współtworzenia optymalnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości.
Przyszli koalicjanci będą mogli skorzystać z szerokiej bazy informacji na temat nowatorskich inicjatyw z zakresu ekonomii społecznej, poznają nietuzinkowe pomysły na firmy społeczne oraz będą mogli aktywnie uczestniczyć w tworzeniu korzystnych warunków rozwoju przedsiębiorczości społecznej w Polsce. Ci najbardziej zaangażowani uhonorowani zostaną tytułem „Anioła ekonomii społecznej”, a najbardziej skuteczne rozwiązania wspierające przedsiębiorczość społeczną przeszczepione zostaną na grunt krajów rozwijających się.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Było to drugie, z szesnastu zaplanowanych do przeprowadzenia w latach 2010-2013, spotkań biznesu i podmiotów ekonomii społecznej oraz przedstawicieli administracji poświęcone Koalicji Ekonomii Społecznej.
Więcej informacji na temat Koalicji wkrótce na portalu www.globalcompact.org.pl oraz www.ekonomiaspoleczna.pl.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Magdaleną Kostulską
Tel: +48 22 827 62 46
magdalena.kostulska@undp.org
Źródło: UNDP