24 lutego mijają dwa lata od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Los Ukraińców i Ukrainek zależy od ich determinacji i odwagi, która staje wobec próby zmęczenia i rozpaczy, ale wiele zależy także od reakcji demokratycznego świata, Europy, Polski — Polek i Polaków. 24 lutego proponujemy rozpalenie ognisk, które będą symbolem naszej solidarności z walczącymi i cierpiącymi Ukrainkami i Ukraińcami oraz zaangażowania w pomoc uchodźcom i uchodźczyniom.
Rozpalamy ogień o 4 rano
Na znak-sygnał Rzeszowa, pierwszego miasta-ratownika w wielu miejscach w Polsce zapłoną ogniska. Pojawią się także w sieci internetowej i tym samym “płomień solidarności z Polski” dotrze do całego świata, w tym – do Ukrainy. Rozpalmy ten ogień w sobotę 24 lutego o 5:00 czasu wschodnioeuropejskiego - 4:00 rano czasu polskiego, bo o tej godzinie armia Putina zaatakowała Ukrainę.
Osoby, które chcą dołączyć do akcji zapraszamy do rejestracji wydarzenia ➡️ pod niniejszym linkiem: https://forms.gle/TRbJf9ZjnL3tijns5 (rejestracja w języku polskim i angielskim). Lokalizacje ognisk już wkrótce znajdziecie na specjalnej mapie.
Co ma zrobić organizator/-ka?
Organizatorem może być każdy i każda z nas, kto ma gotowość na odrobinę poświęcenia, by wstać przed świtem, który tego dnia nastąpi o 6:34.
Zachęcamy do tego aktywistów i aktywistki organizacji społecznych, władze samorządowe, wszelkie osoby z fantazją społecznikowską czy artystyczną, ludzi, którym los Ukrainy jest szczególnie drogi, także Ukraińców i Ukrainki, którzy są w naszym kraju.
Każdy, kto chce dołączyć do Płomienia Solidarności powinien spełnić osiem warunków:
- Zgłosić to wydarzenie w gminie jako tzw. zgromadzenie zwykłe – w trybie uproszczonym (bez zakłócania ruchu drogowego). Należy podać imię i nazwisko organizatora/-ki, jego/jej nr tel. i adres e-mail, opis zgromadzenie (data, miejsce, czas trwania, liczba uczestników). Należy to zrobić najpóźniej 22 lutego, lepiej do środy 21 lutego (tutaj wskazówki dotyczące zgłaszania zgromadzeń).
- Wyznaczyć bezpieczne, a zarazem atrakcyjne miejsce na ognisko (np. nad rzeką czy jeziorem), z łatwym dojazdem. Uwaga! W wielu gminach wyznaczone są miejsca na ogniska, można też skonsultować się z władzami gminy.
- Przygotować drewno na minimum dwugodzinne ognisko, tak by doczekać do świtu.
- Zadbać o ciepłe ubranie, termos z gorącą herbatą, coś do jedzenia, koce termiczne, itp.
- Zachować ostrożność podczas rozpalania i utrzymywania ognia, kategorycznie reagować na wszelkie nieodpowiedzialne pomysły (tutaj kilka dobrych rad).
- Zaprosić na wydarzenie znajomych (telefonicznie, mailowo), a także użyć mediów społecznościowych (np. wydarzenie na FB).
- Zaproponować i zachęcić innych do przygotowania programu wydarzenia, np. odśpiewać “Czerwoną Kalinę”, rozwinąć hasła, wznieść okrzyki typu “Sława Ukrajini, herojam sława!”.
- Do postów i relacji z wydarzenia dodać hasztagi #PlomienSolidarnosci oraz oznaczyć organizatorów @mapujpomocpl @oko.press, @fundacja_inna_przestrzen, @rzeszow.artcity celem rozpowszechnienia relacji z wydarzenia na możliwie szeroką skalę.
Płomień Solidarności w Warszawie - program wydarzeń 24 lutego 2024
4:00 Plaża Wiślana, k. Mostu Poniatowskiego na Pradze Południe
Płomień Solidarności 2024
Wspólnie z innymi aktywist(k)ami w Polsce i na świecie - rozpalamy ognisko solidarności i łączymy się z organizator(k)ami z innych miejsc
12:00-20:00 Centrum Wsparcia Koordynacji, Sienna 39 (k. Złotych Tarasów)
Współtwórz siatki maskujące - tworzenie siatek maskujących ratujących życie obrońców Ukrainy - wspólnie z inicjatywą “Odwaga nie zna granic”,
12:00 Amicus, Hozjusza 2
Edukacja I. Spotkanie “Wspólna szkoła” - doświadczenia ukraińskich i polskich uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół (spotkanie dwujęzyczne - j. polski i ukraiński),
14.00 Płomień Solidarności przy grobie X. Jerzego Popiełuszki - Patrona Solidarności
15:30-17:30 Zespół Szkół im. Cecylii Plater-Zyberkówny ul. Piękna 24/26
Edukacja II. Spotkanie warsztatowe “Dzieci i młodzież ukraińska w systemie edukacji w Polsce” - spotkanie robocze na które zapraszamy parlamentarzystów/ki, przedstawicieli instytucji/organizacji zajmujących się edukacją oraz integracją migrantów/ek oraz społeczności uczniów i uczennic z Ukrainy i ich rodziców/opiekunów. Cel spotkania: wypracowanie propozycji organizacyjnych i programowych dla przyszłego Forum Edukacji Polska-Ukraina.
Chcesz wziąć udział - zarejestruj się: https://forms.gle/Hk8gCG7fipwGVaC68,
18:00 Centrum Wsparcia Koordynacji, Sienna 39
Otwarcie Wystawy “Wojna w Ukrainie” - wystawa o bohaterskich walkach o wolność Ukrainy i całej Europy - organizowana przez ukraińskie uchodźczynie w Warszawie,
19:00 Centrum Wsparcia Koordynacji, Sienna 39
Przegląd Niezależnego Kina Dokumentalnego z Ukrainy (Indie Lab).
Źródło: Fundacja Inna Przestrzeń