Marcowe spotkanie Forum Dialogu Społecznego poświęcone zostało planom Forum oraz oczekiwaniom komisji wobec FDS w 2010 roku.
Forum zdecydowało o:
- nałożeniu na tzw. zespół dotacyjny (który zajmuje się przystosowaniem procedury dotacyjnej UM Warszawa do nowelizacji ustawy o pożytku oraz jej uproszczeniem) zadania opracowania propozycji powołania lokalnej, warszawskiej rady pożytku. W skład zespołu wchodzą: Alina Gałązka, Małgorzata Zambrowska, Piotr Kaliszek, Marek b. Chodaczyński, Ewa Kolankiewicz, Witold Klaus, Tomasz Harasimowicz, Wiesław Jakubczak, w 2010 roku dołączyła Marta Majsak, ze strony urzędu: Marcin Wojdat, Martyna Leciak).
- powołaniu zespołu ds. komisji dzielnicowych, który zaproponuje tryb współpracy z komisjami dzielnicowymi. Rozważane były opcje: zaproszenie przedstawicieli komisji do Forum, co spowodowałoby, że liczyłoby ono ponad 40 osób - członków; powołanie Forum Dzielnicowego, na wzór Forum Dialogu; wytypowania spośród członków Forum osób zainteresowanych współpracą z dzielnicami i zorganizowaniu kilku spotkań, służących wymianie doświadczeń i przeanalizowaniu problemów komisji dzielnicowych. W skład zespołu weszli: Dariusz Jarosiński i Anna Gierałtowska. Zespół liczy na wsparcie nieobecnego Marka b. Chodaczyńskiego.
- powołaniu grupy ds. sformułowania regulaminu FDS. W jej skład wchodzą: Wiesław Jakubczak, Tomasz Harasimowicz, Dariusz Jarosiński.
- powołaniu zespołu ds.programu współpracy na 2010 rok. Zespół ma procedować w taki sposób, jak w poprzednich latach, czyli dokument przygotowany przez Pełnomocnika zostanie skonsultowany przez zespół, potem przedstawiony FDS, a następnie przekazany do konsultacji organizacjom pozarządowym, komisjom i urzędnikom. W jego skład wchodzą: Zbigniew Wejcman, Dariusz Jarosiński, Alina Gałązka, Piotr Kaliszak, Marta Majsak, Ewa Kolankiewicz).
Forum nie wypracowało stanowiska, jak uczestniczyć w Radzie Warszawy. FDS rozmawiało o drodze "interwencyjnej" - która staje się potrzebna, jeśli komisja ma konflikt z urzędem: pismo do dyrektora biura, pismo do Pełnomocnika, pismo do prezydenta).
Forum nie wybrało prezydium, gdyż przedstawiciele komisji nie przedstawili swoich wizji prezydium. Propozycja przewodniczącego, Tomasza Harasimowicza, brzmi następująco: prezydium Forum ma składać się ze „zblokowanych” przedstawicieli branżowych, jednocześnie, ma liczyć maksymalnie 4 osoby. (Forum składa się z 25 przedstawicieli branżowych z komisji umocowanych przy 12 różnych biurach).
Następne spotkanie odbędzie się 28 kwietnia 2010 o godz. 15.30 w CKS.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)