Pojawił się ponad rok temu. Na początku wszyscy podchodzili do niego ostrożnie. Teraz już wiemy, że zostanie z nami na stałe, nawet gdy pandemia odejdzie w niepamięć. E-wolontariat, bo o nim mowa, uczy nas nowych kompetencji i pokazuje jak wiele dobrego możemy zrobić dla innych.
Narodziny e-wolontariatu ING
Działania wolontariuszy ING mają wielkie znaczenie. Przez ostatnie 15 lat pracownicy zrealizowali ponad 900 projektów, które każdego roku odpowiadają na potrzeby kilku tysięcy dzieci. Nie chcąc czekać na koniec pandemii i powrót działań stacjonarnych, uruchomiliśmy dodatkową edycję konkursu Dobry Pomysł, w którym pracownicy ING Banku Śląskiego tworzą zdalne i hybrydowe projekty z wybranym przez siebie partnerem społecznym. Czujemy, że dzieją się rzeczy ważne. Wspólnie piszemy historię e-wolontariatu!
Edukacja finansowa dobrze sprawdza się w zdalnej formule, ponieważ spotkania i prezentacje można z powodzeniem prowadzić przez Internet. Dodatkowo ograniczenia związane z odległością, przestały mieć znaczenie. Jeden z wolontariuszy poprowadził warsztaty w dwóch szkołach oddalonych od siebie o 300 kilometrów. Warsztaty były inicjatywą uczniów, którzy chcieli wiedzieć jak zabezpieczać swoje konta na portalach społecznościowych i gamingowych, żeby gromadzone na nich dane nie wyciekły do sieci. Sporo emocji wzbudził temat kryptowalut i fałszywych kont na portalach społecznościowych.
Postanowiliśmy zapytać uczniów o ich wrażenia po spotkaniu z Maciejem. 87 % ankietowanych odpowiedziało, że dowiedziało się czegoś nowego o bezpieczeństwie w sieci. To świadczy o dużej potrzebie edukowania młodych ludzi, dostarczania im rzetelnych i aktualnych informacji, żeby z powodu niewiedzy nie padli ofiarą oszustów.
Rozwiązania, nie tylko rozważania
E-wolontariat to nowa formuła, dlatego potrzebowaliśmy wiedzy, która pozwoli nam z powodzeniem wprowadzić ją w życie. W odpowiedzi na potrzeby wolontariuszy, zaprosiliśmy psycholożkę dziecięcą Darię Jaworską na webinar, w którym wzięło udział prawie 100 pracowników ING Banku Śląskiego. Staraliśmy się pokazać całe spektrum konsekwencji swobodnego dostępu do Internetu dzieci i młodzieży. Na ciekawych przykładach psycholożka pokazała zagrożenia, ale też szanse, które niesie ze sobą Internet. Był też czas na to, żeby szukać rozwiązań. Długa sesja pytań i odpowiedzi pokazała jak ważne są dla nas te tematy.
Edukacja finansowa była i będzie priorytetem działań wolontariuszy ING, którzy rozumieją, że ta wiedza procentuje w dorosłym życiu. Pandemia i dystans społeczny zmieniły formułę spotkań z dziećmi i młodzieżą. Ostatni rok pokazał wysoką wartość gotowości na zmianę. Program pracowniczego wolontariatu ING także za tą zmianą podążył.