Błąd formalny w postaci niewniesienia opłaty za złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego, jeśli organizacja ma taki obowiązek, jest podstawą do zwrotu wniosku przez sąd. Organizacja musi złożyć wniosek ponownie, z załączonym dowodem wpłaty.
Organizacja składa wniosek do sądu i rozpoczyna się wstępne formalne badanie wniosku przez Krajowy Rejestr Sądowy, podczas którego bierze się pod uwagę m.in. to czy wniosek spełnia wymogi formalne.
Wstępne badanie wniosku kończy się na podjęciu decyzji o:
- Zarządzeniu wzywającym do usunięcia braków (jeżeli braki są formalne i można je usunąć).
- Odrzuceniu wniosku, np. wówczas, gdy w składzie władz są braki uniemożliwiające jego działanie.
- Zwrocie wniosku, np. w sytuacji, gdy formularze były źle wypełnione lub nie dokonano opłaty za złożenie wniosku.
Zwrot wniosku bez wezwania do uzupełnienia braków
Zasada jest taka, że jeżeli podczas wstępnej oceny formalnej okaże się, że organizacja złożyła nieopłacony wniosek (także, jeśli jest źle opłacony), organizacja otrzymuje zwrot wniosku bez wezwania do uzupełnienia braków. Podobnie będzie, jeśli organizacja złożyła wniosek nie na urzędowych formularzach lub wypełniła go nieprawidłowo. Oznacza to konieczność ponownego złożenia całego wniosku przez organizację, ewentualnie złożenie skargi na orzeczenie referendarza (jeżeli jest ku temu podstawa).
Od tej zasady przewidziano pewne wyjątki. W sytuacji, gdy jest to pierwszy wpis do rejestru (np. organizacja dopiero się rejestruje), wnioskodawca ma możliwość poprawienia wniosku i złożenia go ponownie w ciągu 7 dnia od daty doręczenia pisma. Warto wiedzieć, ze nie ma możliwości przedłużenia tego terminu.
Opłaty
Zwrot wniosku bez wezwania do uzupełnienia braków oznacza, że sąd zwraca dokumenty, wniosek i opłaty. W przypadku braku zwrotu, należy pisemnie wystąpić do sądu z prośbą o taki zwrot.
UWAGA: Jeżeli wniosek podlega opłacie sądowej, trzeba dołączyć do niego dowód opłaty, a jeżeli podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (dotyczy to organizacji zarejestrowanych w rejestrze przedsiębiorców) – także dowód opłaty za to ogłoszenie.
Odpowiedź na pytanie
Problemem formalnym w przypadku fundacji zadającej pytanie jest to, że nie zapłacono za złożenie wniosku do KRS – jest to podstawa do zwrotu wniosku bez wezwania do uzupełniania braków. Wniosek zwrócono z powodu błędu formalnego – braku opłaty.
Należy poczekać na zwrot dokumentów, ewentualnie wystąpić do sądu z prośbą o taki zwrot, i cały wniosek (formularze, dokumenty) złożyć ponownie.
Trzeba też pamiętać, że podczas wstępnej oceny formalnej wniosek (a na takim etapie został odrzucony wniosek tej fundacji) nie jest oceniany pod kątem merytorycznym (czyli, czy dokumenty są poprawne i czy procedury zmian były zgodne z prawem i statutem itd.). Nie jest więc pewne to, czy sąd nie będzie miał jeszcze jakichś uwag merytorycznych i czy wniosek nie trafi ponownie do organizacji.
Podstawa prawna:
- Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 1203 z późn. zm.)
- Wniosek o wpis do Rejestru składa się na urzędowym formularzu. Składając wniosek, wnioskodawca bez wezwania uiszcza opłatę sądową, a jeżeli wpis podlega ogłoszeniu – również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
- Wniosek złożony z naruszeniem przepisu ust. 2 lub nieprawidłowo wypełniony podlega zwróceniu, bez wzywania do uzupełnienia braków. Przepisu art. 1301 Kodeksu postępowania cywilnego nie stosuje się.
3a. W razie wystąpienia innych braków niż wymienione w ust. 2 i 3, przepis art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego stosuje się odpowiednio.
- W razie zwrócenia wniosku zgodnie z ust. 3 może on być ponownie złożony w terminie 7 dnia od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek ponownie złożony nie jest dotknięty brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu wniosku, chyba że zwrot nastąpił na skutek braków uprzednio niewskazanych.
- Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
1) dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego tylko w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, niewpisanego do rejestru przedsiębiorców;
1) całą uiszczoną opłatę od:
a) pisma zwróconego wskutek braków formalnych,
(…)
Źródło: poradnik.ngo.pl