Stowarzyszenie powstało w 2006 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jeżeli można by było opisać członków PIONIERA jednym słowem to byłaby to – różnorodność.
Początkowo trudno było sprecyzować konkretny cel organizacji. Zaczęto zatem podejmować się różnorodnych działań. Organizacja działała na wielu obszarach, takich jak: pomoc społeczna, działalność na rzecz niepełnosprawnych, działalność na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn, przeciwdziałanie bezrobociu, promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej, nauka, kultura, ekologia, działalność międzynarodowa, sport, turystyka, wypoczynek i bezpieczeństwo publiczne. Czy możecie w to uwierzyć? Różnorodność ukształtowała ich profil. Z Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji i Rozwoju PIONIER już nigdy nikomu nie będzie się kojarzyła monotonia.
Jak przezwyciężać trudne sytuacje?
Najważniejsza jest organizacja pracy. Przede wszystkim PIONIER opiera się na pracy w zespole, który doskonale się zna i zawsze może na siebie liczyć. Ich kontakty nie ograniczają się tylko do pracy, na co dzień są również grupą przyjaciół i znajomych. Starają się nie dopuszczać do kryzysowych sytuacji, problemy są sygnalizowane wcześniej, aby mieć odpowiednio dużo czasu na przemyślenie sytuacji, przygotowanie się i zareagowanie. Dzięki temu są minimalizowane sytuacje podbramkowe.
W Stowarzyszeniu ESER PIONIER działa system managerski wzorowany na tym, jaki jest stosowany w komercyjnych przedsiębiorstwach. Dzięki temu każdy z członków stowarzyszenia doskonale zna swoje miejsce i role w podejmowanych działaniach, oprócz tego są wypracowane ścieżki komunikacji, a każdy ponosi odpowiedzialność za swoją „działkę”. Każda nowa osoba w szeregach PIONIERA zapoznawana jest z systemem organizacji, który przypomina piramidę. Kiedy członek organizacji się wykaże, osiąga kolejne szczeble kariery i powierzane są jemu coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Delegowanie zadań w ten sposób zdecydowanie minimalizuje ryzyko utraty kontroli nad danym projektem.
Pionierzy starają się dążyć do profesjonalizmu i garściami czerpać ze sprawdzonych rozwiązań, które przyjmują się w biznesie. Jeśli jednak dochodzi do nieplanowanych sytuacji, zawsze mogą liczyć na wsparcie przewodniczącego, który ma długoletnie doświadczenie zarówno w działalności NGO jak i w biznesie. Nie zdarzyło się jeszcze, aby nie był w stanie zaproponować skutecznego rozwiązania w jakiejkolwiek patowej sytuacji.
Pomysł na siebie
Stowarzyszenie realizuje swoje działania poprzez organizację wymian międzynarodowych, poradnictwa prawnego, psychologicznego i zawodowego, pomoc w pozyskiwaniu funduszy, organizację szkoleń i kursów uzupełniających oraz lekcji języków obcych. Jednak jednym z największych działań PIONIERA jest koordynacja ogólnopolskiego Programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”. Jego celem jest poprawa sytuacji dzieci mieszkających w mniejszych miejscowościach oraz na wsiach. Studenci, którzy biorą udział w Programie, docierają do nich i dzielą się z nimi swoimi pasjami, zachęcają do rozwoju w określonych kierunkach, przekazują im pozytywną energię i zachęcają do określenia tzw. „pomysłu na siebie”. Dzięki temu tworzy się niesamowita przestrzeń dla twórczego działania, poznawania nowych ludzi, dzielenia się pasjami i inspiracjami. PROJEKTOR uwzględnia pomysłowość i energię studentów, poprzez to uczelnie realizujące ten Program zyskują na atrakcyjności oferty edukacyjnej.
Podjęcie się koordynacji Programu PROJEKTOR w 2008 roku przez ESER PIONIER było kluczową decyzją dla organizacji. Obecnie jest to najbardziej rozpoznawalne działanie, które dostrzegane jest przez inne organizacje i instytucje. Program pochłania duże zasoby osobowe, jednak daje też dużo nowych kontaktów, partnerów, a przede wszystkim członków Stowarzyszenia.
Początki nie były łatwe, bowiem po dwóch miesiącach pracy i braku rezultatów zawisła nad PIONIEREM groźba odebrania koordynacji. Jednak ostatecznie udało się organizacji udźwignąć odpowiedzialność i z każdym kolejnym miesiącem osiągała coraz lepsze wskaźniki.
PIONIER to ambitna organizacja i aktualnie stara się mierzyć coraz wyżej. Ich zaangażowanie i ciężka praca została uhonorowana nagrodą Najlepszego Regionalnego Ośrodka w Polsce w 2011 roku.
„CSR – z czym to się je?"
Kolejnym kluczowym momentem w rozwoju organizacji była realizacja w 2011 roku projektu „CSR – z czym to się je?". PIONIER podjął działania w ramach programu edukacyjnego Ligi Odpowiedzialnego Biznesu budującego kadry odpowiedzialnych ludzi (tj. menadżer, przedsiębiorca, lider zmian, animator społeczny). LOB obejmuje osoby i instytucje zainteresowane poszerzaniem swojej wiedzy z zakresu dobrych praktyk biznesowych w kilku obszarach działań: zarządzanie, miejsca pracy i pracownicy, rynek i konsumenci, społeczeństwo oraz środowisko naturalne. Warsztaty prowadził Marcin Grzybek, głównym celem projektu „CSR – z czym to się je?" było zwiększenie poziomu wiedzy uczestników szkolenia z zakresu CSR (z ang. CSR – Corporate Social Responsibility). Jest to Społeczna odpowiedzialność biznesu (przedsiębiorstw). Koncepcja przyjmuje, iż przedsiębiorstwa znajdujące się na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne oraz ochronę środowiska.
Projekt PIONIERA obejmował działania z zakresu: promocji, rekrutacji, szkolenia, monitoringu, ewaluacji oraz kontynuacji projektu. Dzięki niemu członkowie stowarzyszenia zarazili się tematyką odpowiedzialnego biznesu, wielu z nich podjęło działalność w tym kierunku. Dzięki zapałowi oraz wysiłkowi realizują kolejne, coraz większe działania na tym polu, a jeden z członków ESER PIONIER został Ambasadorem Odpowiedzialnego Biznesu w Olsztynie.
A TO MY w Sieci!
Ważnym momentem w toku rozwoju organizacji było przystąpienie do Sieci Organizacji Młodzieżowych ATOMY. Wiadomość o możliwości przystąpienia do organizacji PIONIER otrzymał od ich animatora. Po zapoznaniu się z zasadami uczestnictwa w Sieci, członkowie jednogłośnie zadecydowali, iż idea Sieci jest niepowtarzalną szansą rozwoju dla Stowarzyszenia. Dzięki niej ESER PIONIER stał się zdecydowanie inną organizacją. Do tej pory działali głownie na małym, dobrze znanym obszarze w gronie tych samych odbiorców i nie podejmowali żadnej współpracy z innymi organizacjami. ATOMY stały się dla PIONIERA oknem na świat. Członkowie stowarzyszenia PIONIER zaczęli poznawać nowych ludzi, organizacje, które mają inny profil, a także sposób działania. Dzięki temu mogli spojrzeć na pewne aspekty z zupełnie innej perspektywy. Stale uczą się nowych rozwiązań, korzystając z bazy dobrych praktyk.
Pomiędzy członkami stowarzyszeń Sieci ATOMY nawiązały się również nowe przyjaźnie, ale i także partnerstwa, które są widoczne we wspólnie podejmowanych działaniach. ATOMY dla PIONIERA to przede wszystkim nowe możliwości i doświadczenia oraz szansa na rozwój. Stowarzyszenie też „nie przychodzi w gości z pustymi rękami”, w zamian mają do zaoferowania ich kreatywność, różnorodność i chęć działania, całe swoje zasoby osobowe – czyli to, co najlepsze. Ponadto dzięki kilkuletniej i aktywnej działalności w Olsztynie posiadają doskonałą wiedzę na temat miasta, jego specyfiki oraz możliwości. Każdy, kto chciałby przeprowadzić w Olsztynie jakieś działanie, może liczyć na pomoc i wsparcie ESER PIONIER.
BYĆ stawianym na wzór dla innych organizacji
Jak nazwa organizacji wskazuje, Europejskie Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju PIONIER stawia na dalszy rozwój i edukację. Chcą profesjonalizować się w dalszych działaniach, zdobywać kolejne umiejętności i kompetencje. Dzięki temu mają nadzieję na uzyskanie możliwości realizacji działań na coraz większą skalę.
Przez lata ograniczali się do pracy na terenie Olsztyna. Ich ambicja jednak nie mieści się w jego granicach. Dziś są otwarci na całe województwo i chcą zajść jeszcze dalej. Ponadto mają poczucie, że stanowią w Sieci ATOMY silną i znaczącą organizację. ESER PIONIER chce udowodnić swoją wartość i być stawianym na wzór dla innych organizacji, które mają ambicję i chęci, aby coś znaczyć.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa