Pierwszy rok projektu Centrum Dostaw Społecznych – Glovo i Bank Żywności SOS w Warszawie w walce z marnowaniem żywności
Glovo Polska i Bank Żywności SOS w Warszawie świętują rocznicę wspólnego projektu Centrum Dostaw Społecznych. Dzięki tej inicjatywie w stolicy działa Punkt pod Parasolem, gdzie trafia żywność od największych sieci handlowych w Polsce i innych darczyńców, by następnie zostać przekazaną najbardziej potrzebującym. To modelowy przykład, jak technologia i odpowiedzialność społeczna łączą siły, by realnie zmieniać świat na lepsze.
W pierwszym roku działania projektu Centrum Dostaw Społecznych przekazano ponad 60 000 kg żywności, co przełożyło się na 120 000 posiłków dla blisko tysiąca osób. Projekt umożliwił magazynowanie i redystrybucję nadwyżek żywności z lokalnych sklepów, od producentów żywności, przeciwdziałając ich marnowaniu.
„Osoby starsze, schorowane czy takie, które mają problem z mobilnością (np. samotne matki z dziećmi) mogą liczyć na dostawę żywności z Punktu wprost do domu dzięki kurierom współpracującym z aplikacją Glovo. W projekcie wykorzystujemy platformę Glovo Access, która umożliwia darmowe dostawy dla organizacji pozarządowych. Platforma jest pomocnym narzędziem także w sytuacjach, w których paczki są dostarczane przez opiekunów z pomocy społecznej. Dzięki Glovo Access koszty i organizacja dostawy są w pełni po stronie Glovo, a opiekun może lepiej wykorzystać swój czas, np. na wsparcie, rozmowę lub po prostu spędzenie czasu z podopiecznym. Dzięki wykorzystaniu platformy Glovo Access udało się zrealizować ponad 500 darmowych dostaw żywności bezpośrednio pod drzwi osób potrzebujących” – mówi Małgorzata Żurowska, Impact & Sustainability Lead w Glovo. „Projekt Centrum Dostaw Społecznych pokazuje, jak połączenie nowoczesnych technologii z zaangażowaniem społecznym może przynieść realne korzyści wspólnocie i przyczynić się do walki z marnowaniem żywności”.
Punkt pod Parasolem – tutaj zaczyna się walka z marnowaniem żywności!
Zgodnie z raportem „Nie Marnuj Jedzenia 2024” aż 45% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać jedzenie. Choć liczba osób deklarujących, że nie marnują żywności, znacząco wzrasta, to wciąż każdego roku na śmietnik trafia aż 5 milionów ton jedzenia. Eksperci podkreślają, że konieczne są nowe inicjatywy, które pozwolą uratować tę żywność i przekazać ją tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Punkt pod parasolem to pierwsze takie miejsce, w którym paczki z żywnością trafiają bezpośrednio do osób potrzebujących.
„Od pierwszego dnia działania Punktu do tej pory udało nam się przekazać ponad 173 tys. kg żywności. Takie punkty są bardzo potrzebne, ponieważ każdego miesiąca odwiedza nas od 800 do 1 tys. osób, w tym zarówno osoby korzystające z Punktu regularnie, jak i nowe, które dowiadują się o tym miejscu od znajomych lub poprzez naszą stronę internetową. Gdy tylko mamy wystarczającą ilość żywności, zawsze staramy się ją dzielić i przekazywać dalej” – podkreśla Agnieszka Deja, wiceprezeska zarządu Banku Żywności SOS w Warszawie.
„W Polsce, gdzie wciąż marnujemy ogromne ilości jedzenia, a jednocześnie ponad 6% społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa, każde uratowane kilogramy żywności mają ogromne znaczenie. Centrum Dostaw Społecznych jest przykładem, że współpraca NGO z biznesem może przynosić realne korzyści. Glovo Polska nie tylko dostarczyło nam swoje technologiczne know-how, ale także zaangażowało się w naszą misję – przeciwdziałania marnowaniu żywności i pomocy dla osób najbardziej potrzebujących. Dzięki wsparciu Glovo mogliśmy dotrzeć z pomocą do setek osób, które inaczej mogłyby zostać pominięte”.
Projekt Centrum Dostaw Społecznych to przykład innowacyjnej współpracy między sektorem biznesowym i organizacją pozarządową. Glovo, zamiast budować od podstaw, wspólnie z Bankiem Żywności SOS w Warszawie, z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych rozwinęło istniejący Punkt pod Parasolem. Umożliwia to bardziej efektywnie odpowiadać na realne potrzeby społeczności lokalnej.
Źródło: Glovo Polska