Pierwszy krok… Trwa kampania 1,5% na rzecz dzieci wykluczonych cyfrowo
Pierwszy komputer, kurs z technologii czy staż w firmie to często pierwszy krok w stronę lepszej codzienności. Nie każde dziecko ma jednak możliwość spełniać swoje marzenia i rozwijać przydatne kompetencje. Trwa kampania, która uwrażliwia na zjawisko wykluczenia cyfrowego. Fundacja Sarigato, w ramach projektu Hakersi, wspiera edukację technologiczną dzieci i młodzieży z potrzebujących środowisk.
Wykluczenie cyfrowe, powszechnie kojarzone z seniorami, zmienia swoje oblicze i dotyka także młodych ludzi. Oznacza zarówno brak dostępu do sprzętu komputerowego, potrzebnego do nauki czy pracy, jak i brak umiejętności cyfrowych przydatnych na co dzień, w szkole czy w miejscu zatrudnienia. To także coraz częściej brak wsparcia w otoczeniu kogoś, kto będzie towarzyszyć w poznawaniu złożonego świata technologii.
Zjawisko wykluczenia cyfrowego zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego warto mieć tego świadomość i wspierać edukację dzieci, które mają w życiu pod górkę i funkcjonują w trudnych systemach życiowych. Rozwijanie kompetencji technologicznych to jeden ze sposobów, by „hakować” rzeczywistość i „kodować” dla siebie lepszą przyszłość.
Projektem Hakersi objęci są m.in. wychowankowie domów dziecka, pieczy zastępczej, placówek opiekuńczych, świetlic środowiskowych. Uczą się programowania, grafiki, AI, modelowania 3D czy higieny cyfrowej. Uczestniczą w warsztatach, kursach, sesjach inspiracyjnych i mentoringowych. Mogą również liczyć na wsparcie w przedmiotach szkolnych, jak angielski czy matematyka. Fundacja dostarcza też komputery i laptopy do potrzebujących dzieci, rodzin i placówek. Tak często zaczyna się walka z wykluczeniem cyfrowym.
Kampania 1,5% pokazuje, że pierwszy komputer potrafi być pierwszym krokiem w stronę marzeń, pierwszy kurs, np. z technologii, przybliża do wiedzy, a staż w firmie może stanowić przepustkę do ciekawego zawodu czy oznaczać szansę, by realizować swoje pasje.
Zrobienie pierwszego kroku nie zawsze jest jednak łatwe. Wykluczenie oznacza mnóstwo barier, ale można je przełamać. Potrzebna jest pomocna dłoń i wsparcie, dzięki któremu młody człowiek nie tylko nauczy się obsługi przydatnych narzędzi czy rozwinie cenne umiejętności, ale przede wszystkim uwierzy w swoje możliwości, odkryje supermoce, rozbudzi w sobie ciekawość, otwartość na naukę i odwagę, by dążyć do celu.
Sprawdź, jak możesz wesprzeć Hakersów: https://hakersi.pl/jak-pomoc/