Pierwszy krok do edukacji bez przemocy. Karty profilaktyczno-rozwojowe dla osób nauczycielskich
Karty „Edukacja Bez Przemocy” stanowią narzędzie wspierające pracę osób nauczycielskich i gron pedagogicznych w zakresie profilaktyki kryzysów psychicznych, przemocy oraz zachowań ryzykownych. Zostały opracowane z myślą o wspieraniu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ale także dobrostanu nauczycielek i nauczycieli. Mogą stanowić narzędzie do całościowej refleksji nad środowiskiem szkolnym, w tym relacjami z klasą i w gronie pedagogicznym.
Czym są Karty „Edukacja bez przemocy”
Karty „Edukacja bez przemocy” są narzędziem do pogłębiania swojej świadomości, wiedzy i umiejętności w obszarze pracy z osobami uczniowskimi. Pomogą Ci między innymi przyjrzeć się swoim wartościom, głosowi wewnętrznego krytyka oraz poczuciu zawodowej misji. Stanowią także pomocne narzędzie budowania efektywnych relacji w środowisku szkolnym. Otwarta refleksja i współpraca z innymi osobami pracującymi w szkole mogą przynieść pozytywne rezultaty w edukacji i procesie wychowawczym uczniów i uczennic. Karty z powodzeniem mogą też wykorzystywać osoby trenerskie w pracy superwizyjnej oraz coachingowej z nauczycielami i nauczycielkami.
Tworząc karty zespół Fundacji Owoc Spotkania korzystał z solidnych podstaw merytorycznych, m.in. publikacji Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących charakterystyki środowiska szkolnego, które wspiera dobrostan społeczny i emocjonalny oraz procesy uczenia się. Struktura zestawu kart została stworzona w oparciu o model SCARF Davida Rocka.
Co znajdziesz w pakiecie?
Pakiet dostępny jest w wersji elektronicznej (do własnego wydruku) i obejmuje zestaw kart wraz z podręcznikiem, opisującym podstawy merytoryczne narzędzia, strukturę kart oraz praktyczne instrukcje ich wykorzystania.
Zestaw kart składa się z trzech talii:
- zawierającej pytania o współpracę w gronie pedagogicznym,
- z pytaniami o relacje w zespole klasowym,
- z rekomendacjami rozwiązań.
Jak używać kart?
Karty można zastosować m.in. do:
- pracy indywidualnej i samorozwoju,
- pracy rozwojowej w parach,
- działań zespołowych rady pedagogicznej,
- superwizji edukacyjnej.
Więcej zastosowań wraz z przykładowymi, konkretnymi instrukcjami, można znaleźć w instrukcji załączonej do kart.
Finansowanie
Karty udostępniane są nieodpłatnie za pomocą formularza dostępnego na stronie Fundacji Owoc Spotkania.
Narzędzie powstało w 2023 r., w ramach zadania „Młodzież na starcie — cykl warsztatów psychoedukacyjnych” zrealizowanego dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Jeśli doceniasz naszą pracę i chcesz, aby była rozwijana, możesz nas wesprzeć.
Źródło: Fundacja Owoc Spotkania