Tuż przed końcem roku szkolnego, 26 czerwca 2013 roku, w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Krakowie odbyła się pierwsza edycja Dnia Aktywnego Obywatela realizowanego w ramach projektu "Partycypacja społeczna w praktyce – wsparcie aktywności mieszkańców Małopolski", prowadzonego przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej.
Po uroczystym otwarciu Dnia Aktywnego Obywatela przez p. Zdzisława Kusztala - Dyrektora VIII Liceum, p. Magdalenę Banaś – Koordynatorkę projektu oraz p. Joannę Hołyst – członka zarządu Stowarzyszenia Absolwentów VIII LO w Krakowie miała miejsce debata oksfordzka uczniów VIII LO.
Teza debaty brzmiała następująco: Prawdziwym patriotą może być tylko aktywny obywatel. Tezy bronili: Agata Czosnowska, Damian Bakalarz i Maria Gajewska, natomiast jej przeciwnikami byli: Weronika Kalinowska, Paweł Karolczyk i Małgorzata Wilczyńska. Po burzliwej dyskusji oraz wielu pytaniach od publiczności nastąpiło głosowanie ekspertów i publiczności. W potyczce na argumenty zwyciężyli przeciwnicy tezy.
Po krótkiej przerwie uczniowie i uczennice VIII LO mieli możliwość wysłuchania prelekcji o partycypacji społecznej pt. Partycypacja = demokracja 2.0. Pani Anna Jarzębska z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych, prelegent, wyjaśniła czym jest partycypacja społeczna, przedstawiła narzędzia partycypacji, wyjaśniła ich role i znaczenie, a także przedstawiła możliwości zaangażowania się młodych ludzi.
Nasz kolejny gość rozszerzył nieco prelekcję. Był nim pracownik Wydziału Spraw Społecznych – p. Tomasz Talaczyński. Opowiedział on o Krakowskiej Akademii Samorządności, której jest koordynatorem. Pan Talaczyński zachęcał młodzież m.in. do brania czynnego udziału w życiu publicznym.
Ostatnim punktem programu był quiz wiedzy Świadomy obywatel. Uczniowie zgłaszali się do zadanych przez prowadzącego pytań. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane.
Całemu wydarzeniu towarzyszyły targi organizacji pozarządowych. Mieliśmy przyjemność gościć następujące organizacje:
- Bank żywności w Krakowie,
- Biuro Inicjatyw Społecznych,
- Fundacja „Dr Clown”,
- Fundacja „Mimo wszystko” Anny Dymnej,
- Polską Akcję Humanitarną,
- Stowarzyszenie „Budujemy nadzieję” i akcję Anioł w Krakowie,
- Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”,
- Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji Młodzieży STRIM,
- Stowarzyszenie Wiosna i akcję Szlachetna Paczka.
Moderatorem dnia i marszałkiem debaty oksfordzkiej był dr Maciej Frączek z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Składamy serdeczne podziękowania dla Dyrekcji VIII Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego w Krakowie za umożliwienie inauguracji projektu na terenie szkoły i wsparcie w organizacji oraz Stowarzyszeniu Absolwentów VIII LO w Krakowie „Ósemka” za współorganizację wydarzenia.