We wtorek, 7 lipca, odbyło się pierwsze bezpłatne spotkanie z cyklu „Przerwa na fundraising” pt. „Jak zebrałam swoje pierwsze 30.000 zł z fundraisingu”. Podczas dwugodzinnej sesji uczestnicy wysłuchali 3 prelekcji oraz mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji i uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące rozwoju fundraisingu w ich organizacjach.
Spotkanie rozpoczęła Martyna Żak, pomysłodawczyni „Przerwy na fundraising” i założycielka Instytutu Fundraisingu. Jej zamysłem było stworzenie przestrzeni dla fundraiserów i wymiany wiedzy między nimi, a także integracja środowiska profesjonalnych fundraiserów w Warszawie. Dlatego spotkanie rozpoczęło się od krótkiej sesji networkingowej, podczas której uczestnicy mogli poznać się i wymienić kontakty. Po sesji głos zabrały zaproszone ekspertki, które opowiedziały o swoich pierwszych projektach fundraisingowych.
W fundraisingu najważniejsze jest zaufanie
Kolejna prelegentka, Ola Granada, opowiedziała o fundraisingu skierowanym do darczyńców indywidualnych poprzez kontakty bezpośrednie. Ola, która obecnie jest Dyrektorem Fundraisingu i Promocji w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce, zaczynała swoją przygodę z fundraisingiem zbierając pieniądze na… skandynawskich ulicach. Dzieląc się z uczestnikami swoim cennym doświadczeniem, podkreślała, że najważniejsze jest przełamanie niechęci - nie darczyńców, ale swojej. „Fundraiser nigdy nie może się poddawać i okazywać znużenia czy zmęczenia. Jeśli chcesz zachęcić kogoś do pomocy organizacji, musisz być uśmiechnięty i odważny, musisz wręcz zarażać pozytywną energią” – radziła Ola.
Jako trzecia ekspertka wystąpiła Magda Sadłowska, Koordynatorka Działu Fundraisingu z Fundacji Dzieci Niczyje. Magda podzieliła się z uczestnikami swoim doświadczeniem w zakresie przygotowywania kampanii wieloetapowych. Opowiedziała o różnych możliwościach budowania bazy danych darczyńców i o tym, jak dane wykorzystywać do dalszego angażowania darczyńców w działania fundacji. Doradziła zgromadzonym fundraiserom, by nie bali się prosić darczyńców o stałe wsparcie finansowe – najbardziej wartościowy darczyńca to przecież ten, który wspomaga organizację regularnie.
Gorące dyskusje o pracy fundraisera
W dalszej części spotkania uczestnicy podzielili się na 3 grupy, w których mogli przez kolejne 40 minut bezpośrednio zadawać pytania prelegentkom. Wielu uczestników wskazało drugą część spotkania jako wyjątkowo cenną, ponieważ była to dla nich unikalna możliwość uzyskania bezpłatnych konsultacji od osób z dużą praktyką w fundraisingu.
Źródło: Instytut Fundraisingu